Уперше черкаські й кропивницькі медики здійснили трансплантацію, поєднану з методом тотального опромінення

Уперше в Україні здійснили алогенну трансплантацію кісткового мозку з використанням методу тотального опромінення (TBI). Операції проводили медики Черкаського обласного онкодиспансеру разом із колегами з приватної клініки Кропивницького.

Про це повідомили в пресслужбі Черкаської ОДА.

Операцію зробили державним коштом завдяки пілотному проєкту МОЗ України з трансплантації.

У різних містах медики в кілька етапів рятували життя пацієнтки: у Кропивницькому здійснили тотальне опромінення всього тіла, а в Черкасах пересадили стовбурові клітини кісткового мозку.

Пацієнтка Світлана Леонова родом із Полтавщини. Жінка дізналася про хворобу в липні – тоді в неї діагностували гостру мієлоїдну лейкемію.

– Влітку погіршилося самопочуття, довелося здати аналізи, – розповідає жінка. – Тоді й дізналася, що в мене лейкемія. Спочатку звернулася до медиків у Полтаві, але ніякого ефекту не було. Тому для подальшого лікування й пересадки кісткового мозку поїхала в Черкаси. Доноркою стала моя рідна сестра. Добре, що зараз трансплантацію роблять в Україні. Якби в нас такого не було – навіть не знаю, що робила б. За кордон точно поїхати не змогла б.

Фото: Черкаська ОДА

Операція стала для жінки новорічним подарунком: 30 грудня її повернули з Кропивницького, а 2 січня вже здійснили трансплантацію в онкодиспансері.

За словами лікаря-гематолога лікувально-діагностичного гематологічного центру ЧООД Дмитра Гамова, який і виконав пересадку, уся процедура алогенної трансплантації потребує великих зусиль і належної підготовки.

– Після режиму кондиціонування (коли пацієнт отримує високу хіміотерапію) кістковий мозок людини пригнічується. Разом із ним має знищитися і лейкемічний клон. Після цього здійснюється вливання стовбурових клітин кісткового мозку від донора. Далі – період від “нульового” дня до приживлення, що в кожної людини може тривати по-різному (орієнтовно – від 2 до 3 тижнів), – сказав лікар.

Раніше в Україні цей метод не застосовували просто через те, що не було належного обладнання. За кордоном же детальне тотальне опромінення всього тіла використовують як стандартний елемент, що дає змогу здійснити повноцінне лікування, знижує ризики токсичності і збільшує можливості безрецидивного виживання.

Процедурі тотального опромінення передує своєрідне “оцифровування” людини. Потім спеціальна машина разом із променевими терапевтами формує своєрідний план захисту критично важливих органів: кришталика, нирок, легенів, за потреби – головного мозку. Це потрібно для того, щоб пацієнт не отримав високу дозу опромінення, що для нього є смертельною, якщо вона одноразова.

Як зазначив директор Черкаського обласного онкодиспансеру Віктор Парамонов, алогенна трансплантація кісткового мозку з використанням TBI засвідчила першу “цивілізовану” співпрацю між приватною і державною установами.

– Це перша така модель роботи в Україні. Вийшло, що наразі всі можливості має приватна клініка, і добре, що сьогодні така співпраця – не проблема, як було раніше. Це нормальне партнерство, яке доводить, що зараз взаємодія між медичними закладами можлива незалежно від форми власності. Головне, що це рятує життя, – зазначив Віктор Парамонов.

Директор Черкаського онкодиспансеру запевняє, що для того, аби здійснювати тотальне опромінення в Черкасах, потрібні потужні лінійні прискорювачі. Він розповів, що зараз медзаклад сподівається на підтримку загальнодержавного рівня – є шанс, що гроші на таке обладнання зможуть отримати з держбюджету.

Нагадаємо, понад 300 трансплантацій провели в Україні вітчизняні лікарі протягом 2021 року. Це вдвічі більше, ніж у 2020 році і майже вчетверо більше, ніж у 2019.

Пілотний проєкт із трансплантації в Україні продовжено до грудня 2023 року, що дає можливість збільшувати кількість відповідних операцій.

4 Лютого, 2022 в 00:16 / Переглядів: 135

Теми: Суспільство,Черкащина

Залиште коментар

avatar
  Підписатися  
Повідомте про