На Лисянщині у одному із сіл знайшли підземні ходи

Коли заходить мова про далеку минувшину, обов’язково згадують уманську «Софіївку», корсунський палац Лопухіних чи палац Шувалова в Тальному. І ніколи ніхто не згадає, що і на Лисянщині, зокрема у Журжинцях, є унікальні, таємничі, магічні місця, на які рідко яке село може похвалитися, пише видання “Вісті Черкащини“.

Найперше, це оборонні вали поблизу, і в самих Журжинцях та сусідніх Хижинцях, які загалом сягають у довжину понад 10 кілометрів. І приблизно на половині своєї протяжності вони збереглися майже в первозданному вигляді. Хоча час і людська діяльність наклали на них свій відбиток. Вражає висота валів, яка коливається від 5 до 12 метрів. І це все – не творіння природи, не робота екскаватора, а тяжка праця наших предків дерев’яною лопатою.

Ще в ХІХ столітті в Журжинцях було знайдено багато археологічних матеріалів. Це і молоток з базальту, бронзовий гельт із вушком, два залізні ножі, дві залізні стріли, залізне вістря списа та інше. Чимало артефактів у цьому селі та біля нього траплялося і в пізніші часи.

Розповідають, що десь у середині минулого століття одна з жительок села вирішила викопати новий льох. Вхід у нього зробили біля хати, а сам льох копали вглиб під Змієвий вал, який іде якраз позаду хати. І вже наприкінці роботи копачі несподівано натрапили на вузький підземний хід, що тягнувся на глибині під валом. Будівельники тоді замурували хід, і льох цей служить уже новим господарям садиби й понині.

– Наша місцевість всуціль порита підземеллями, – розповідає в.о. старости села Ніна Ганич. – В лісі є підземний хід. Раніше можна було пролізти по вузькому тунелю. Нині ж він засунувся грунтом, а, можливо, й завалився. Цікаво, що біля ходу знайшли піщані плити, на яких є якісь літери, можливо, старослов’янські. Але плити геть покрилася мохом, тож важко судити, що там написано. А нещодавно провалилася земля прямо в центрі села, неподалік колишнього маєтку поміщика Протопопова. Наші хлопці навіть наважилися і пройшли тим ходом кілька десятків метрів. Розповіли, що стіни підземелля ідеально відшліфовані, і там легко може розминутися дві людини.

Лічені кілометри відділяють Журжинське городище від магічної гори Тотоха біля Медвина сусідньої Київської області, яке вважається місцем сили, своєрідним енергетичним центром. Якщо йти навпростець, то це буде максимум 4-5 кілометрів. На можливий давній зв’язок між Журжинським городищем і городищем на Тотосі вказують і краєзнавці Медвина та Богуслава.

У Журжинцях знаходиться також одна з найстаріших в Україні кам’яних церков, якій уже понад 300 років. Біля неї є поховання вже згадуваного поміщика Протопопова з сім’єю, за кошти якого було побудовано храм. За радянської влади тут був склад, потривожили і могилу Протопопова – однієї ночі її розкопали, намагаючись знайти коштовні речі. Вдалося це злодіям, чи ні – ніхто не знає. Але відтоді це місце обходять десятою дорогою.

5 Лютого, 2021 в 23:29 / Переглядів: 422

Теми: Події,Суспільство,Черкащина

Залиште коментар

avatar
  Підписатися  
Повідомте про