На Черкащині рак шийки матки діагностували у близько трьох тисяч жінок

У 2019 році майже кожна п’ята з жінок, у яких виявили рак шийки матки, діагностували захворювання на занедбаних стадіях. Зокрема, 3-4 стадії встановили у 18% хворих. За рік показник збільшився до 29%.

На сьогодні кожна третя пацієнтка звертається для лікування до лікаря гінеколога-онколога на останніх стадіях цього захворювання.

За даними на кінець 2020-го року в Черкаській області, на обліку перебувають 2393 жінки, в яких діагностували захворювання. Пацієнтки отримали відповідне хірургічне, комбіноване чи комплексне лікування.

– В Україні фахівці онкогінекологи щорічно фіксують близько п’ять тисяч нових випадків раку шийки матки у жіночого населення. Зазвичай, до 70-80% нових пацієнток складають жінки репродуктивного віку. Згідно з прогнозами ВООЗ на 2021-2022 роки, показник захворюваності на рак шийки матки може збільшитися у 1,3-3,5 разів. Однак уберегти своє здоров’я і життя насправді не важко. І першим кроком у цьому є регулярний огляд у лікаря гінеколога, – зазначив завідувач Обласним центром онкогінекології та здоров’я жінки Євген Коляда.

На початкових стадіях рак шийки матки діагностують за допомогою додаткових обстежень, які необхідно проводити жінці. Коли за результатами обстежень у неї виявлять важкі форми атипії клітин епітелію шийки матки, проводять додаткове дослідження поверхні шийки матки за допомогою спеціального медичного мікроскопу.

– Протягом обстеження лікар-гінеколог та гінеколог-онколог проводить додаткове пальцеве дослідження піхви та прямої кишки, у разі необхідності – за допомогою спеціальних гінекологічних оглядових інструментів (дзеркал). У деяких випадках для уточнення діагнозу проводять ультразвукове дослідження, комп’ютерну томографію або ж МРТ органів грудної клітки, черевної порожнини та малого тазу, – зауважив лікар-онкогінеколог.

НЕОБХІДНА ВЧАСНА ДІАГНОСТИКА

Цитологічну діагностику (так званий ПАП-тест) для вчасної діагностики передпухлинної патології та раку шийки матки обов’язково мають проходити жінки з 18 років, або ж від початку першого статевого акту один раз на 1-3 роки (залежно від наявності інфікування високоонкогенними типами вірусу папіломи людини (ВПЛ).

У групі ризику перебувають жінки, які почали рано вести статеве життя та не користуються бар’єрними методами контрацепції (хоча презерватив повністю не убезпечує від інфікування ВПЛ), особливо раніше 16 років.

– Також захворіти на рак шийки матки можуть ті, хто має непостійних статевих партнерів, в анамнезі ранню вагітність, аборти і пологи, хронічні інфекційні захворювання статевих органів чи ВІЛ-позитивний статус. Впливають на розвиток раку шкідливі звички, особливо паління та алкоголь, а також тривалий прийом гормональних контрацептивних препаратів (без контролю з боку лікаря гінеколога), – пояснив Коляда.

ОЗНАКИ РАКУ ШИЙКИ МАТКИ:

♦ білі виділення зі статевих органів із домішкою крові;

♦ кров’янисті виділення після статевої близькості, спринцювання або ж підняття важких предметів;

♦ біль у крижах, нижній частині живота і попереку;

♦ дискомфорт у спині та органах малого таза;

♦ набряклість ніг;

♦ порушення сечовипускання.

Лікування захворювання на рак шийки матки у жінок проводять хірургічним шляхом або комбінованим, поєднуючи декілька методів (радіологічний, хіміотерапевтичний, імунологічний, інші) – чи комплексно.

Після операції жінкам у більшості випадків проводять спеціально дібрану післяопераційну променеву терапію, призначають спеціальні лікарські препарати, які здатні зупинити ріст ракових клітин. Коли рак шийки матки виявляють на ранній стадії, прогноз дуже сприятливий і хворобу можна вилікувати лише хірургічними методами, зокрема й органозберігаючими.

За інформацією пресслужби Черкаського обласного онкологічного диспансеру

31 Січня, 2021 в 23:35 / Переглядів: 207

Теми: Суспільство,Черкащина

Залиште коментар

avatar
  Підписатися  
Повідомте про