”Я не маю звички закривати двері. Цим і скористалися”

Тальнівчанину Івану Кваші нещодавно виповнилося 80 років. Колишній полковник танкових військ живе одиноко в старенькій хаті без зручностей з похиленим парканом. Час від часу його навідують сусіди, друзі та постійно соціальний працівник. Хоча так було не завжди, пише сайт Вісті Черкащини.

– Раніше жив, як кажуть, кум королю. У мене в Єревані була 4-кімнатна квартира з двома балконами. Один балкон – майже 9 метрів! Усі зручності були, навіть міський телефон! – на доказ своїх слів показує документи.

У тій квартирі жили вдвох з дружиною. Діти уже були дорослі. Колишній полковник розповідає, що 1998 року змушені були виїхати з Вірменії на Батьківщину, дружина тяжко захворіла.

Переїхали до доньки в Бровари. Але через декілька місяців дружини не стало і чоловік перебрався ближче до рідної Онопріївки.

У Тальному звернувся до міської ради, щоб надали відповідне єреванському житло. Втім, такого не знайшлося, і він отримав у малосімейці невеличку кімнатку площею всього в 11,2 квадратних метри. Вона й зараз є, пустує. Іван Євменович хоче віддати її синові. Він, як і батько, все життя присвятив армії, підполковник. Має 35 років стажу. Був в АТО. Служив у Дебальцевому. Отримав поранення, інвалід 2-ї групи. Перед виходом на пенсію працював в Управлінні сухопутних військ при Міністерстві оброни України. Попри це, власного житла не має. Живе в столичному гуртожитку.

В Івана Кваші багато фотографій зі знаменитостями. При зустрічі показує фотографії з генералом Олексієм Єпішевим. Із космонавтом Валентиною Терешковою сфотографувався на плацу.

– Я тоді ще був молодим командиром роти, – посміхається. – А ось з актором Андрієм Мироновим навіть пиво пив.

Перед тим, як вступити до Харківського танкового училища, Іван Кваша відслужив строкову. Був на хорошому рахунку.

– Призвали мене у 1958 році. Служив на Дніпропетровщині механіком-водієм. Маю знак «Майстер водіння танку». В дивізії лише 6 бійців мали таку класність. Мене агітували йти випробувальником на Харківський тракторний завод, де виготовляли танки, відмовився. Відслужив три з половиною роки строкової служби. Тоді не звільняли, бо була кубинська криза. Тому, погодився вступити до військового училища, – розповідає полковник Кваша, і зізнається. – Мене рік не признавали родичі за те, що залишився в армії.

Після училища повернувся на Дніпропетровщину, потім перевели в Німеччину. Служив у глибинній розвідці.

– В Німеччині я мав перше місце по глибинній розвідці. Нагороджений кубком. До цього в мене вже був досвід, бо у Черкаському, на Дніпропетровщині служив у роті глибинної розвідки, а потім у Німеччині 2 роки, – зізнається Кваша.

Тоді його двічі відправляли в Афганістан, але командуючий не відпустив.

Івану Євменовичу довелося служити начальником штабу, командувати батальйоном.

– Колись міністром оборони був маршал Сергій Соколов, а його син Валерій служив командиром батальйону в Німеччині. Так от, мені довелося після нього приймати командування. Чув, що зараз генерал Валерій Соколов викладає на командно-штабному факультеті Воєнної академії в Білорусії, – розповідає полковник. – А тоді заступником командуючого нашої армії прислали його молодшого брата – генерал Володимира Соколова. Після цього, в роки Афганської війни, він очолював штаб 40 армії.

Іван Кваша із болем констатує: «Тих, з ким служив багатьох нема, повмирали. Мені вже – 80!»

У свята полковник Кваша завжди одягає військову форму, гордиться нею. Тому дуже болісно пережив людську підступність. Декілька років тому у нього вкрали кітель з нагородами та документами.

– Я не маю звички закривати двері. Цим і скористалися. Коли я спав, хтось зайшов і украв з шафи кітеля з орденом «За службу Родине», медалями та орденською книжкою. Пропажу виявив, коли прийшла сусідка і каже:«Дядя Ваня, у вас брюки в коридорі валяються». Згодом за Тальянкою знайшов кітель без петлиць і погонів, – розповідає Іван Євменович.

Тоді і по радіо оголосили, і в газету дали оголошення, і в поліцію заяву написали. Але злодіїв так і не знайшли. Отож, медалі виміняв у колекціонерів, а погони і петлиці син з Києва привіз.

Попри поважний вік Іван Євменович Кваша одиноким себе не вважає – має двох дітей, двох дорослих внуків і двох правнуків.

13 Липня, 2019 в 10:56 / Переглядів: 507

Теми: Події,Суспільство,Черкащина

Залиште коментар

avatar
  Підписатися  
Повідомте про