У приватних руках: чи залишилася донорська кров для черкащан доступною

Віталій як зазвичай прийшов здавати донорську кров на потреби своїх знайомих. В цьому він не новачок, завжди долучається до цієї доброї справи, адже сам веде досить екстремальний спосіб життя, займається мотоспортом, тож знає «ціну крові». Коли ж останнього разу на прохання друзів прийшов поділитися життєдайною рідиною, то його відразу попередили, щоб ішов не як зазвичай на станцію переливання крові, а здавав безпосередньо в обласній лікарні, розповідає “Вичерпно“.

Віталій неодноразово здавав кров на станції переливання крові саме на потреби людей. Нині ж не захотів цього робити, оскільки йому пояснили, що тепер ту кров, яку він здаватиме на потреби конкретного пацієнта – тому ж доведеться і викупити. Порція ж крові коштуватиме там 1500 грн.

– Знайомі, які попросили мене здати кров, відразу сказали, якщо ти хочеш її здати для нас, то їдь в обласну лікарню. Раніше я приходив на станцію переливання крові, там записували, кому я хочу здати кров, в якій лікарні пацієнт перебуває, не було з цим жодних проблем, — пояснює донор зі стажем.

Вперше чоловіку довелося здавати кров при лікарні.

– Довелося здавати мені кров в Черкаській обласній лікарні. Чому так? Мені повідомили, що з 1 січня станція переливання крові приватна компанія. В обласній лікарні цей процес вийшов затягнутим в часі, оскільки прийшло 20 людей. Я пробув там з 9 ранку до 13.30. На станції переливання крові це було б значно швидше. Також в обласній лікарні самі медики сказали, що у них не розраховано для приймання такої кількості людей. Я там спочатку в одному відділені заповнив всі дані. Щоб здати кров на аналіз, потрібно йти в інший корпус, посидіти в черзі, почекати результати. Потім знову йдеш в інший корпус, щоб попити чай і вже аж тоді знову повертаєшся на початок і чекаєш, поки звільниться місце для донора, — розповів Віталій.

Чоловік пригадує, що коли останній раз був донором на станції переливання крові (десь півроку тому), то вже тоді змінилася процедура забору крові, з’явилася нова апаратура, яка все робить в автоматичному режимі.

– Я ще тоді поцікавився у лікарів, з чим це пов’язано. Більшість медиків відмовилися говорити, але один лікар розповів, що в Черкасах планують реалізувати схему, яка вже на той час працювала в Сумах: компанія, яка орендує станцію переливання крові зараз, так само її орендувала в Сумах (мова йде про компанію «Біофарма» — ред.). Тепер сумчани їздять за донорською кров’ю аж у Харків, бо в Сумах вона вартує занадто дорого, — поділився думками Віталій.

За словами лікаря, який погодився поспілкуватися з Віталієм, приватна фірма зібрану в донорів кров здебільшого переробляє на плазму, яка в подальшому експортується в Європу.

– Позаминулого тижня мені дзвонили знову (розмова відбувалася наприкінці лютого – ред.), пропонували здати кров, але я відмовився, я на крові не заробляю, — відповів Віталій. – Я сам мотоцикліст і зараз якраз починається сезон, коли мої знайомі потрапляють у зону ризику. Краще я свою кров прибережу.

Під час передачі станції переливання крові було передбачено, що частина крові буде безкоштовно відходити на потреби міста. Однак знайомим Віталія, коли їх дитині потрібно було переливання крові, довелося просити допомоги у донорів. Тому у чоловіка виникло логічне запитання, де ж той відсоток крові, який мали б віддати черкасцям.

У суспільстві постійно існує запит на кров, тож наскільки логічно, що така структура виконує більше комерційний характер, ніж соціальний, цікавиться чоловік.

Рішенням сесії Черкаської обласної ради обласна станція переливання крові з квітня 2018 року передана в приватні руки

Як ідеться у відповіді на наш запит від Управління охорони здоров’я Черкаської ОДА, відповідно до рішення Черкаської обласної ради від 20.04.2018 договором оренди індивідуально визначеного нерухомого майна, що належить до спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Черкаської області від 04.09.2018 № 8874 частину приміщення головного корпусу КНП «ЧОСПК ЧОР», розміщеного за адресою м. Черкаси, вул. Гоголя, буд. 242, передано в строкову оренду ТОВ «Черкаський обласний центр служби крові «ЧЕРКАСИ-ПЛАЗМА» загальною площею 1800,00 кв. м.

Саме постійне недофінансування Черкаської обласної станції переливання крові передувало подальшому рішенню передачі майна в оренду. Виділених з обласного бюджету коштів здебільшого вистачало лише на заробітні плати працівникам установи. Як ідеться у тій же відповіді на запит, фінансування з обласного бюджету КНП «ЧОЦСК ЧОР» у 2018 році становить 12 817,8 тис. грн. На 2019 рік для установи затверджено бюджет у сумі 6 126,56 тис. грн.

Хворі, які потребують переливань, отримують компоненти крові безкоштовно

Усі компоненти крові, які заготовляються в Черкасах, залишаються в Черкасах, відповіли нашому виданню у ТОВ «ЧОЦСК «Черкаси-плазма». Хворі, які потребують переливань, отримують компоненти крові безкоштовно.

– Лікарні самостійно купують кров та її компоненти за рахунок коштів обласного та державного бюджетів. До того ж, 70% лікарень мають свої відділи трансфузіології. Але, якщо хворому потрібно проводити багаторазові переливання, і запасів не вистачає, станція, де укладені угоди з усіма лікарнями, забезпечує необхідним за першою ж вимогою. Керівник лікувального закладу надсилає на станцію електронною поштою заявку і за годину компоненти крові їм доставляються. Ось такий алгоритм роботи, — розповіла у коментарі нашому виданню директор ТОВ «ЧОЦСК «Черкаси-плазма» Наталія Трофименко.

За її словами, з лікарнями, які не мають змоги виготовляти компонентів крові, укладені прямі угоди. «Черкаси-плазма» забезпечує їх компонентами крові на 100%. Найбільшим «споживачем» донорської крові є Черкаський обласний онкодиспансер. Сюди направляється 80% усіх виготовлених препаратів крові. І за першої ж потреби.

– Сьогодні станція не чекає державних поставок матеріалів, які часто затримувалися або надходили у малих кількостях. Якщо потрібні контейнери для тромбоцитів, які коштують по 7000 гривень один, то ми їх купуємо, — наголошує керівниця «Черкаси-плазми». – Як приватна структура, ми можемо придбати все, що нам необхідно, не очікуючи поставок необхідних матеріалів від Міністерства охорони здоров’я, які часто не надходять місяцями. Підприємство працює без перебоїв, а лікарні – отримують вчасно необхідні компоненти крові.

Автоматичний аналізатор «Сісмекс» за хвилину визначає до 20 показників крові

– На жаль, нині у держави грошей на медицину не вистачає. Скажімо, ми порахували, що потреба у компонентах крові для медичних закладів Черкащини, з якими ми уклали угоди, лише на 2019 рік у грошовому еквіваленті складає близько 20 мільйонів гривень. Де комунальній установі знайти такі кошти? У приватної ж структури інші можливості: вона має змогу фінансувати і здешевлювати виробництво компонентів крові, — додала Наталія Трофименко.

Та й із самим обладнанням ситуація стала набагато краща, що позначається і на якості крові, запевняють в ТОВ «ЧОЦСК «Черкаси-плазма». Придбали автоматичний аналізатор «Сісмекс» японського виробництва, який за хвилину визначає до 20 показників крові. Запроваджено нові технології забору і перевірки крові. З грудня 2018 року на станції донорська кров тестується на ПЦР. Цей тест дозволяє виявити такі небезпечні інфекції в крові донорів, як гепатити В, С, ВІЛ/СНІД на ранніх стадіях.

Змінилися й підходи до співпраці з донорами.

Донори тромбоцитів можуть заробити близько 1000 гривень

– Ми підвищили рівень заохочення донорам. Окрім того, що донор проходить безкоштовне обстеження і завдяки цьому може дізнатися про свій стан здоров’я, зекономити час і кошти на медичному обстеженні, ми підвищили виплати донорам. Якщо відповідно до Постанови Кабінету Міністрів, датованою ще 1992 роком, виплата донорам за компоненти крові складає 160 гривень за літр, то ми виплачуємо вдвічі більше. До цього, ми доплачуємо донорам 60 гривень за харчування. Тромбоцити ще дорожчі. Донори тромбоцитів у нас можуть заробити близько 1000 гривень. Хочу наголосити, що це не випадкові донори. Це кадрові донори, які знають, що таке протипоказання, що таке дотримання дієти. Адже для людини 1000 гривень — це серйозні гроші. Такі донори ретельно готуються до донації, — розповіла Наталія Володимирівна.

А ось практики викликати родичів для здачі крові, запевняють у «Черкаси-плазмі», немає. Якщо людина приходить добровільно, щоб здати кров для свого знайомого, і в неї за станом здоров’я немає ніяких протипоказань, то їй не відмовляють.

Окрім того заплановано провести реконструкцію Черкаської станції переливання крові, інвестори хочуть залучити близько 3 млн дол. США. Таке фінансування кардинально покращить матеріально-технічне оснащення центру крові, удосконалить його роботу, будуть впроваджені міжнародні стандарти якості, відзначає керівництво «Черкаси-плазми». На час реконструкції станція не припинятиме свою роботу. Після реконструкції планується збільшити штат до 120 осіб, приймати до 250 донорів на добу. Максимальна кількість – до 300 осіб. Режим роботи буде продовжено і донорів прийматимуть з 7:00 до 20:00.

15 Травня, 2019 в 12:15 / Переглядів: 1357

Теми: Аналітика,Політика,Суспільство,Черкащина

Залиште коментар

avatar
  Підписатися  
Повідомте про