Журналіст Громадського вирушив у Нью-Йорк, щоб з’ясувати — чи справді американський кір має українське походження.

Хасидський Нью-Йорк

Район Вільямсбург — епіцентр спалаху кору в Нью-Йорку. За останні півроку в місті зафіксували понад 460 випадків хвороби, більшість із них — саме тут. Вільямсбург — єврейський район. Його межа проходить чітко по визначених вулицях. Це наче окремий світ зі своїми законами.

Крім хасидів, тут практично нікого не зустрінеш. Всі дорослі чоловіки вбрані ідентично: чорні жакети, білі сорочки, старомодне взуття і характерні єврейські капелюхи. Жінки гуляють переважно з дітьми — інколи з матір’ю можна побачити п’ятьох, шістьох, а то й сімох дітей. Братів і сестер найчастіше також вдягають однаково.

Вивіски тут на ідиші — мові, яку використовують лише консервативні євреї. Англійської мови на вулицях теж не чути. Ще одна деталь, яка відрізняє цей район від світу через декілька кварталів — тут немає смартфонів. Це одразу кидається у вічі: замість айфонів люди користуються старими «нокіями» чи «моторолами», які були популярні з десять, якщо не більше, років тому. Зрідка смартфони дозволяють використосувати бізнесменам для роботи — але тоді на ґаджетах має бути встановлений спеціальний додаток — «кошерний фільтр», який блокуватиме весь гріховний контент. Інтернет, як і телебачення для хасидів — заборонена річ.

Можна припустити, що щеплення теж заборонені. Але це не так — релігія дозволяє хасидам вакцинуватися. Тож причина стрімкого поширення кору тут в іншому.

«У їхніх сім’ях в середньому по 7 дітей», — розповідає лікар Джозіф Шаламон. Сам він родом із Мукачева, але вже тридцять років працює терапевптом у США. Його поліклініка розташована в єврейському районі Нью-Йорка, тож більшість пацієнтів чоловіка — це хасиди.

«Там, де заражається одна дитина, заражається дядько, тітка, брат, сестра. Якщо в звичайних сім’ях зазвичай двоє дітей, в хасидів може бути по 10-11. Мені здається, це грає велику роль, адже основна група ризику — це діти».

Справді, якщо глянути на статистику хворих на кір у Нью-Йорку, більшість з них — це єврейські малюки до чотирьох років. Не всі з них вакциновані, хоча насправді більшість євреїв мають щеплення, — каже лікар. А ті, хто від нього відмовляються — роблять це з тих же міркувань, що й інші противники вакцинації.

Умань не винна

«Я був в Умані три тижні тому, і не привіз із собою кору назад, — сміється рабин Яков Коен, який працює в Нью-Йорку при ООН. — Навряд чи тут є який-небудь зв’язок з Україною. Ми їдемо туди для молитви — це завжди захоплююче, і не думаю, що хтось міг привезти звідти кір».

Доктор Шаламон також ставиться до скептично теорії зв’язок.

«З таким самим успіхом людина могла заразитись кором деінде і від кого завгодно, — каже лікар. — В літаку, в аеропорту дуже легко підчепити вірусні хвороби. Там усе дуже тісно. Уявіть, літак летить 12-13 годин. Люди перебувають в одному закритому просторі, без провітрювання. Ходять у туалет — хтозна, чи помили після цього руки. Кір — це хвороба, що дуже складно відслідкувати по ниточці першу людину, яка ним заразилася. І тим більше, чи була вона в такому-то місті, в Умані, і там його підчепила. Тут нема жодних гарантій».

Тим часом в американській пресі продовжують говорити, що кір розповсюджується через хасидів, сомалійців або діаспорян зі східної Європи.

В українському центрі громадського здоров’я кажуть, що звинувачувати одну соціальну групу у розповсюдженні захворювання не можна, адже спалахи кору зараз фіксують у всіх країнах світу. І довести, як саме і де саме людина заразилась кором — дуже важко.

Тим паче, минулоріч свято хасидів в Умані було у вересні. І хоч тоді ж і зафіксували перший випадок хвороби у Нью-Йорку, основний спалах відбувся лише в лютому-березні, тобто майже через півроку. Тоді ж міська влада вирішила вжити серйозних заходів.

Заступник міністра охорони здоров’я США Брет Джира в інтерв’ю «Голосу Америки» прокоментував поширеність кору в Україні. На запитання, чи правда, що до США кір привезли зі Східної Європи, зокрема України, Брет Джира сказав, що не може це ані підтвердити, ані заперечити.

«Але ми знаємо, що випадки кору у США походять від невакцинованих людей з тих країн, де кір дуже поширений», — сказав Джира.

(Не)кошерний карантин

У квітні мер Нью-Йорка оголосив у єврейських районах міста надзвичайний стан та обов’язкову вакцинацію. Тепер тим, хто відмовляється робити щеплення, може загрожувати штраф у тисячу доларів. Раніше невакцинованим дітям заборонили відвідувати школи, але це не дуже допомогло.

«Коли я був малим, не всі були щеплені — це не було обов’язково. Всі перехворіли кором чи вітрянкою — і це було нормально. Якісь діти робили щеплення, якісь ні», — знизує плечима рабин Яков Коен. Заходи міської влади він вважає порушенням прав євреїв.

«Я не є прихильником обов’язкової вакцинації, це особиста справа кожного. Є аргументи за, є аргументи проти — і я розумію обидві позиції. Небезпечно, коли ми починаємо виділяти якусь групу людей і наголошувати на тому, що вони інакші. Особливо, коли це роблять медіа — і я зараз говорю про будь-яку групу людей, не тільки про євреїв. Цього не має бути«.

Втім, у департаменті здоров’я міськради Нью-Йорка переконані, що справа тут зовсім не в дискримінації, а в нормальних медичних заходах. В єврейських районах розклеюють агітаційні плакати із закликом сходити до лікаря. А на головній сторінці відомства розміщена інформація про спалах кору, як визначити сиптоми, і де можна отримати щеплення. Для мешканців єврейських районів, до слова, їх тут роблять безкоштовно.

«За моїми враженнями, більшість євреїв все-таки до цього ставиться серйозно, — розказує доктор Шаламан. — І хоча деякі хасиди у Вільямсбурзі виходили на протест проти обов’язкових щеплень і штрафів, на більшість людей інформаційна кампанія подіяла позитивно. От лише сьогодні в мене було двоє пацієнтів, у яких було невелике почервоніння на шкірі, і вони прийшли здати аналізи. На щастя, кору в них не виявилось».

Епідемія — не тільки в Нью-Йорку

Однак не тільки у Нью-Йорку спалахнув кір. За даними американського центру контролю та запобіганню хворобам (Centres of Diseases Control and Prevention), минулого місяця один з ортодоксальних євреїв, подорожуючи до Детройта, заразив 39 людей. Через мандрівників кір розповсюдився і на Нью-Джерсі, Балтимор, Окленд та багато інших міст. Щоправда, не всі ці випадки пов’язані із хасидами. Так, у Лос-Анджелосі кір з’явивсяразом із туристом, який повернувся з В’єтнаму. Ще один мандрівник привіз його з Тайланду, а у Каліфорнії кір з’явився — з Філіппін.

Загалом до країн-джерел зараження увійшли Філіппіни (14 випадків), Україна (8), Ізраїль (5), Таїланд (3), В’єтнам (2), Німеччина (2). Також інфекція прийшла з Алжиру, Франції, Індії, Литви, Росії та Сполученого Королівства. Чотири мандрівники відправилися в декілька країн після того, як були заражені, один з цих мандрівників відвідав Італію та Сінгапур, інший — Таїланд та Камбоджу, і ще двоє — Україну та Ізраїль, Камбоджу, Таїланд, Китай і Сінгапур.

До 2018-ого такий великий спалах кору у США був у 2014-ому (667 хворих), тоді хвороба почала розповсюджуватись з християнської спільноти амішів у Огайо, де було зафіксовано 383 випадки захворювання. У 2016 кір майже перемогли, тоді було зафіксовано лише 86 випадків захворювання, але вже у 2017-му кількість хворих зросла до 120 осіб. Тоді така кількість хворих була здебільшого з сомалійсько-американської комуни.

В Україні ж у вересні 2018 року, коли ортодоксальні євреї відвідували Умань, вже була епідемія кору. В самій Умані на початку осені було зареєстровано 18 випадків захворювання на кір, наприкінці вересня — 22, а на кінець року — 47. У Черкаській області у вересні було зареєстровано 255 захворювань на кір, у той час як найбільше хворих було у Львівській області — 6 195 осіб.

В українському Центрі громадського здоров’я пояснюють, що важко довести, де саме людина підхопила хворобу: чи в літаку, чи в конкретній країні. Роман Родина, завідувач відділу епідемнагляду за інфекційними хворими, каже:

«Майже всі материки втягнуті в те, що зараз є підвищення захворюваності кору. Зокрема, спалахи є і в Південній Африці, і в Південній Америці, зокрема в Бразилії, і в країнах Східної Азії, і в країнах Європи, і на Філіппінах. Тобто практично по всій земній кулі. Враховуючи інтенсивність руху населення між країнами за допомогою літаків, це абсолютно не дивно, що кір зараз розповсюджується по всьому світу».

Отож, якщо говорити про Нью-Йорк, то епідемія кору там дійсно розпочалась з ортодоксальних євреїв, декотрі з яких відвідували Україну. Однак через світову епідемію кору, яку до рідної країни можна привезти з будь-якого куточка світу, навряд чи вдалося б оминути цю хворобу в спільнотах з низьким рівнем вакцинації.

***

В Україні епідемія кору почалася у 2017-му, пік її припав на кінець 2018-го року. За минулий рік на кір захворіло більше 53 тисяч українців. За даними Центру громадського здоров’я, з початку 2019-го року на кір захворіло близько 40 тисяч людей.

В Міністрерстві охорони здоров’я повідомляють, що вакцини від кору є у всіх державних медичних закладах і є безкоштовною для молоді та всіх, хто входить у групи ризику. А саме: медики, освітяни, поліція, військові та учасники бойових дій на Донбасі.