22 винаходи українців, які відомі світові

Щорічно українські вчені створюють близько 15 тис. винаходів. Завдяки їм з’явилися і такі, які зараз активно використовуються в Україні та світі

Еспресо.TV підготувало добірку розробок та винаходів талановитих людей з різних куточків України.

1. Гелікоптер 

Винахідником гелікоптеру є київський авіаконструктор, який емігрував до США, Ігор Сікорський. У 1931 році він запатентував проект машини з двома пропелерами – горизонтальним на даху і вертикальним на хвості. У вересні 1939-го почалися випробовування гелікоптера VS-300 спочатку на прив’язі, а 13 травня 1940-го конструктор вперше підняв свою машину у вільний політ. Їхній успіх сприяв отриманню першого замовлення від американської армії. Поступово скромна фірма Сікорського перетворилася на потужний концерн, який щороку випускає сотні гвинтокрилів цивільного й військового призначення. Понад півстоліття всі президенти США користуються послугами гелікоптерів Сікорського.

2.Гасова лампа

Лампа на основі згоряння гасу була створена львівськими аптекарями Ігнатієм Лукасевичем і Яном Зехом у 1853 році. Одночасно з лампою був винайдений і новий спосіб отримання гасу шляхом дистиляції і очищення нафти.

3.Поштовий індекс 

У 1932 році в Харкові була створена унікальна система маркування листів. Спочатку в ній використовувалися цифри від 1 до 10, а пізніше формат змінився на число-буква-число. З початком Другої світової війни цю систему індексації скасували, однак пізніше продовжили використовувати в багатьох країнах світу.

4.Ракетний двигун і перший супутник Землі

Уродженець Житомира Сергій Корольов є конструктором радянської ракетно-космічної техніки і засновником космонавтики. У 1931 році він разом з колегою Фрідріхом Цандером домоглися створення громадської організації з вивчення реактивного руху, яка згодом стала державною науково-конструкторської лабораторією з розробки ракетних літальних апаратів. У 1957 році Корольов запустив на навколоземну орбіту перший в історії штучний супутник Землі.

5.Гнучкий суперконденсатор

Фахівці з Львівської політехніки придумали гнучкий тканинний суперконденсатор, який працює на сонячній батареї і може зарядити навіть мобільний телефон. Пристрій являє собою компактну систему енергозбереження, котра гнеться і кріпиться до будь-якої поверхні. Це український винахід увійшов у топ-100 кращих досліджень і розробок світу 2011 року за версією впливового американського журналу R&D Magazine.

6.Годинник-глюкометр для діабетиків

Вчений із Закарпаття Петро Бобонич винайшов глюкометр у вигляді наручного годинника. З його допомогою діабетики можуть дізнаватися рівень цукру в крові в будь-який момент. Для цього не потрібно здавати кров.

7.Екологічно чисте паливо

Інженер зі Славутича Володимир Мельников сконструював машину, яка перетворює відходи деревини в паливні брикети. Піч під надвисоким тиском розігріває тирсу до 300 градусів, внаслідок чого утворюється рослинний клей. Далі працює прес, який стискає масу з силою 200 тонн на квадратний сантиметр. В результаті виходить паливний брикет, схожий на антрацит.

8.Кінескоп

Йосип Тимченко – людина, яка за два роки до відкриття братів Люм’єр, спільно з фізиком Миколою Любимовим розробив скачковий механізм “равлик”. Його принцип дії був покладений в основу створення кінескопа. У 1893 році в Одесі були показані два фільми, знятих за допомогою першого кінескопа. Тимченко випередив західних винахідників кінематографу, однак його пристрій не був запатентований.

9.Зварювання живих тканин

Ідея зварювання живих тканин з’явилася серед вчених інституту електрозварювання ім. Євгена Патона. Ще в 1993 році під керівництвом Бориса Патона – сина винахідника різних методів електрозварювання, були проведені експерименти, які довели можливість отримання зварного з’єднання різних м’яких тканин тварин способом біполярної коагуляції. Пізніше почалися експерименти зі зварювання тканин видалених органів людини.

10.Рентген

Українець Іван Пулюй за 14 років до німця Вільгельма Рентгена сконструював трубку, яка згодом стала прообразом сучасних рентгенівських апаратів. Він набагато глибше, ніж Рентген, проаналізував природу і механізми виникнення променів, а також на прикладах продемонстрував їх суть. Саме Іван Пулюй першим у світі зробив рентгенівський знімок людського скелета.

11.Гіпсова пов’язка

Микола Пирогов – засновник військово-польової хірургії, започаткував використання анастезії при оперативних втручаннях, вперше в історії світової медицини застосував гіпсову пов’язку.

12.Вакцини проти чуми та холери

Володимир Хавкін створив перші в історії вакцини проти чуми і холери. Він працював у лабораторії Мечникова спочатку в Одесі, а пізніше в Парижі. У Франції Володимир Хавкін винайшов протихолерну вакцину. Уряд царської Росії відмовився застосовувати винахід політичного противника московської імперії. Після відмови застосовувати протихолерну вакцинацію в ряді країн Європи, Хавкін з 1896 року працював в Індії, де створив першу в історії вакцину проти чуми. Зусилля вченого знайшли підтримку в уряду Великої Британії. Експерименти з винайденими вакцинами Хавкін найчастіше проводив на своєму організмі. В Індії було вакциновано понад 4 мільйонів людей. Видатний вчений був призначений головним бактеріологом країни та директором Бомбейської протичумної лабораторії. Пізніше ця лабораторія була перетворена в Інститут Хавкіна.

13.Місцева імунізація

Олександр Безредка відкрив спосіб місцевої імунізації, створив учення про рецептивні клітини й антивіруси, увів термін — анафілактичний шок. Безредка — автор теорії “місцевого імунітету”, яка піддавалась критиці з боку опонентів вченого за його спробу ізолювати явище іммунітету від захисних реакцій організму вцілому.

14.Перша пересадка нирки

Юрій Вороний здійснив першу в світі пересадку нирки. Надзвичайно важливо, що в клінічних умовах Вороний довів, що “нирки свіжих трупів у стані оживати і функціонувати при пересадці іншій людині”, і що “поза всяким сумнівом трупні органи при пересадці людині не дають якою б то не було специфічної інтоксикації або анафілаксії”. Своєю операцією Вороний надовго випередив розвиток трансплантології. У більшості країн світу клінічні пересадки кадаверних нирок почали робити тільки в 50-60-ті роки.

15.Безкровний аналіз крові

Харківський вчений Анатолій Малихін придумав, як зробити аналіз крові безкровним. Він створив прилад, п’ять датчиків якого прикріплюються на певні ділянки тіла людини, після чого на екран комп’ютера виводиться 131 показник здоров’я. Прилад активно використовується медиками в Китаї, Саудівській Аравії, Німеччини, Єгипті та Мексиці.

16.Антибіотик батумін

Вчені з Інституту мікробіології і вірусології НАН України створили новий антибіотик, що володіє високою активністю до всіх видів стафілококу. За своїм хімічним складом цей препарат не має аналогів.

17.Компакт-диск

Мало хто знає, що прообраз компакт-диска в кінці 1960-х винайшов аспірант Київського інституту кібернетики В’ячеслав Петров. Тоді розробка носила науковий характер і не мала нічого спільного з музикою. Оптичний диск був створений для супер ЕОМ.

18.Електричний трамвай

На початку 1870-х полтавчанин Федір Піроцький розробив технологію передачі електроенергії через залізний дріт. У 1880 році Піроцький представив проект застосування електрики “для руху залізничних потягів з подачею струму”. Через рік в Берліні поїхав перший трамвай, вироблений компанією Siemens за схемою українця.

19.Рукавичка для людей з проблемами зору

Хлопець із Луганська Іван Селезньов представив на міжнародному конкурсі “Intel International Science and Engineering Fair” свій проект “Нове чуття: ультразвукова рукавичка для просторової орієнтації людей з вадами зору”. Така річ може стати досить корисною з точки зору орієнтації у просторі. Винахід молодого українця потрапив до трійки кращих винаходів світу у 2013 році, а американські інвестори вже ним зацікавились і пропонують співпрацю. Однак Іван все ще чекає, коли матиме змогу розвинути проект в Україні.

20.Вміння комп’ютера розпізнавати обличчя

Киянину Єгору Анчішкіну було 26 років, коли він зацікавився проблемою розпізнання відео та фотоінформації. Разом з колегами він створив фірму, яка поставила собі за мету навчити комп’ютер впізнавати людські обличчя. Наприклад, розробка українських програмістів могла б швидко знайти горезвісного “караванського стрільця”. Але фантастична технологія вже не належить Україні. Інтернет-гігант Google викупив усіх, хто розробляв перспективну технологію.

21.Червоні лазери у CD- та DVD-програвачах

Нік Голоняк працював у Головній лабораторії напівпровідників “Дженерал Електрик Компані” у місті Сіракузі (штат Нью-Йорк), де зробив кілька важливих відкриттів у галузі напівпровідникових приладів, серед яких — перший функціональний світловипромінювальний діод і напівпровідниковий лазер. Надзвичайно економічні світлодіоди почали використовувати під час виготовлення фар автомобілів, світлофорів, електронної і побутової техніки, конструювання інформаційних табло на транспортних вузлах, стадіонах тощо. Його винаходи дали змогу розробити червоні лазери, які функціонують у видимому спектрі й використовуються у CD- та DVD-програвачах. Нік Голоняк брав участь у винайденні тріода — пристрою, на базі якого працюють комп’ютери, телевізори й інші сучасні електронні прилади.

22.Один з “батьків” Інтернету 

Леонард Кляйнрок 1961 року, ще будучи студентом Массачусетського Технологічного Інституту, описав технологію, здатну розбивати файли на частини й передавати їх різноманітними шляхами через мережу. Молодий вчений опублікував свою наукову працю, присвячену цифровим мережевим зв’язкам – “Інформаційний потік у великих комунікаційних мережах”. Ці ідеї лягли в основу його докторської дисертації, висновки з якої він опублікував у виданні “Комунікаційні мережі” (1964). У цій книжці Л.Кляйнрок виклав основні принципи (разом з його наступними теоретичними розробками) пакетної комунікації, які лежать в основі сучасної технології Інтернету. Ідеї Кляйнрока випереджали час, тому знайшли своє широке застосування лише в кінці 60-х років XX століття, коли ними зацікавилось Агентство з науково-дослідних проектів (ARPA), одним з напрямків діяльності якого стало створення комп’ютерних технологій для військових цілей, зокрема, зв’язку.

Українці – талановита нація і цей перелік винаходів цьому доказ. Шкода, що, як і раніше, українські вчені не отримують підтримку від держави. Тому і зараз доводиться реалізовувати свої плани та винаходи на теренах інших країн, які дуже зацікавлені у наших вчених.

18 Червня, 2017 в 15:09 / Переглядів: 5751

Теми: Події,Суспільство,Україна

135
Залиште коментар

avatar
135 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
132 Comment authors
EinbqlEtnfvlPvbxmsZtntohGkrceh Recent comment authors
  Підписатися  
newest oldest most voted
Повідомте про
SErg
Читач
SErg

а при чем вообще Леонард Кляйнрок который американец ?

Света Сафина
Читач
Света Сафина

Википедию открой и вопросов меньше будет….

Мария
Читач
Мария

Что сделано на Украине с тех пор, как она стала независимым от Польши, Германии, Австро-Венгрии, России и др. др. государственным образованием?

trackback

[…] Щорічно українські вчені створюють близько 15 тис. винаходів. Завдяки їм з’явилися і такі, які зараз активно використовуються в Україні та світі, передає Рідний край. […]

Юлій
Читач
Юлій

наприклад, гібридна тойота сплачує українцеві-винахіднику щорічно мільйони (прізвище не пам”ятаю, на жаль). Українці багато чого придумали, недарма ми у лідерах по кількості винаходів на 100000 громадян. Тобто показники кращі ніж на Росії, наприклад. Швейцарія має високі показники, бо там законодавство більш ліберальне, тому і деякі українці там патентують винаходи. Кого цікавлять винаходи українців – див. центр інтелектуальної власності. Багато чого там є.

Юлій
Читач
Юлій

А якби не київський інститут проблем матеріалознавства, то російська акула-гелікоптер не взлетіла…Не кажучи про двигуни.

trackback

[…] Щорічно українські вчені створюють близько 15 тис. винаходів. Завдяки їм з’явилися і такі, які зараз активно використовуються в Україні та світі, передає Рідний край. […]

Inhesia
Читач
Inhesia

Nsjzpw
Читач
Nsjzpw

tadalafil from canada – is there a generic for cialis canadian pharmacy tadalafil

Rfwnqh
Читач
Rfwnqh

best viagra in india – can you buy real viagra from canada cheap viagra india online

Kydeds
Читач
Kydeds

cialis 1mg – cialis effect us cialis

Vjbrhp
Читач
Vjbrhp

ivermectin 20 mg – ivermectin 15 mg ivermectin 4 mg

Jaojdv
Читач
Jaojdv

casino online games – playcasigam.com play online casino real money

Ynwnyt
Читач
Ynwnyt

erectile dysfunction pump – buy erectile dysfunction pills where to buy ed pills online

Zhfagu
Читач
Zhfagu

prednisone canadian – prednisone 1 mg for sale prednisone medicine

Gjifub
Читач
Gjifub

where can i buy viagra over the counter in canada – buy generic viagra online cheap viagra online united states

Wtxsix
Читач
Wtxsix

buy cialis india pharmacy – Buy cheap cialis cialis brand online australia

Zgqhnz
Читач
Zgqhnz

stromectol where to buy – ivermectin cost in usa where can i buy stromectol

Vikgtp
Читач
Vikgtp

ed pills that work – ed tablets medication for ed

Aujqfd
Читач
Aujqfd

ventolin tablet price – albuterol inhaler cheap albuterol

Cknajn
Читач
Cknajn

cytotec where to buy – how much is cytotec pills in south africa cytotec online usa

Cxfdtp
Читач
Cxfdtp

500 mg doxycycline pill – doxycycline for sale online uk doxycycline capsules price in india

Qixoxg
Читач
Qixoxg

how much is neurontin pills – neurontin 300 mg caps synthroid 150 mcg cost

Zmbsqe
Читач
Zmbsqe

viagra viagra 130mg – cheap brand viagra order sildenafil us

arcanty
Читач
arcanty
propecia results photos
Читач
propecia results photos

Cialis 5mg Taglich Nebenwirkungen

Goavammew
Читач
Goavammew

http://buysildenshop.com/ – online viagra purchase

Jcvjck
Читач
Jcvjck

where to buy cialis cheap – cialis 5 mg daily use

Fnwpmh
Читач
Fnwpmh

vardenafil order prescription – buy vardenafil 10mg online free vardenafil

Cialis
Читач
Cialis

Prix Xenical Espagne

stromectol 12mg online
Читач
stromectol 12mg online

Levitra Fur Junge Manner

irrilky
Читач
irrilky
Xqxisu
Читач
Xqxisu

stromectol coronavirus – buy oral stromectol order stromectol online

Paafst
Читач
Paafst

20 mg prednisone generic – deltasone generic 5mg prednisone 250

Vlijbj
Читач
Vlijbj

buy accutane europe – where to get accutane without prescription accutane for acne

Lleilz
Читач
Lleilz

antibiotic amoxicillin for sale – generic amoxicillin cost buy amoxicillin 500

niniada
Читач
niniada

http://buytadalafshop.com/ – cialis no prescription

Npkpxp
Читач
Npkpxp

buy medrol online no rx prescription – lyrica online canada lyrica 75 mg generic

buy viagra las vegas
Читач
buy viagra las vegas

How To Order Cytotec

Grecilt
Читач
Grecilt

https://buypropeciaon.com/ – propecia walmart

Hvrmga
Читач
Hvrmga

essay helpers – help me essay paper writer

Okwhfk
Читач
Okwhfk

sildenafil buy cheap – Free viagra samples sildenafil capsules in india

Iakddd
Читач
Iakddd

tadalafil uk online – Buy cialis cialis canada online pharmacy

Uhdfilmspa
Читач
Uhdfilmspa
Aarwspkm
Читач
Aarwspkm
Hrqojp
Читач
Hrqojp

stromectol generico – generic ivermectin for humans stromectol online

Jgkbgevs
Читач
Jgkbgevs
Omityxxi
Читач
Omityxxi
Fcbswy
Читач
Fcbswy

prednisone canadian pharmacy – prednisone buy cheap discount deltasone

Lwlbvj
Читач
Lwlbvj

furosemide buy online – clomid for men lasix generic pills