На честь уманського парку назвали планету

Картинки по запросу софіївка

Найромантичніше місце відпочинку для закоханих… «Софіївка» є пам’ятником краєвидного типу світового садово-паркового мистецтва кінця XVIII — першої половини XIX століть. Парк вразить вас своєю неповторністю й красою. Тут росте понад 2000 видів дерев і кущів (місцевих і екзотичних).

Парк розташований у північній частині м. Умань Черкаської обл., обабіч ріки Кам’янки, за адресою — вулиця Київська, 12-а. У 1985 році мала планета № 2259 отримала назву «Софіївка» на честь уманського парку.

Парк «Софіївка» заснований у 1796 році власником міста Умань, польським магнатом Станіславом Щенсним Потоцьким та названий на честь його дружини Софії Вітт-Потоцької.

Автором топографічного й архітектурного проекту і керівником будівництва був призначений військовий інженер Людвіг Метцель. Парк був створений у безлісій місцевості, яка повністю була розділена річкою Кам’янкою, балками та ярами, які врізалися в гранітове підложжя, що виходило на поверхню.

У процесі завершення робіт на окремих ділянках були висаджені місцеві та екзотичні деревно-чагарникові рослини, тоді ж були збудовані перші архітектурні споруди та прикрашено «Софіївку» скульптурою, переважно античною.

Головна композиція парку проходить по річищу Кам’янки, де споруджено ряд штучних басейнів та ставів: Верхній — понад 8 га, Нижній — близько 1,5 га та інші, водоспади (один з них 14 м висотою), шлюзи, каскади, підземну ріку Ахеронт (завдовжки 224 м), водограї (найбільший — до 20 м) тощо. Парк прикрашають штучні скелі (Левкадська (Бельведерська), Тарпейська й інші), ґроти (Венери, «Горішок», «Страху і сумнівів» та інші), павільйони (Флори, Рожевий), альтанки, скульптура. Завдяки компонуванню різних деревних порід, поєднанню їх з водоймами, скелями й архітектурними спорудами, створено види й перспективи різних планів (Головна алея, Англійський парк, Єлісейські поля та інші).

sofiivka

«Софіївка» починається з головного входу по вулиці Садовій. За ним йде центральна алея. Башти головного входу, споруджені у 1850 — 1852 роках, збереглися до нашого часу разом з в’їзними воротами та хвірткою. Огорожа від башт протягом цих років багато разів змінювалась — від дерев’яної на цегляних стовпчиках до металевої на гранітних колонах, до вигляду, який вона має тепер, разом з реконструйованим мостом, сходами та комплексом для обслуговування туристів, що тепер носить статус Будинку творчості вчених Національної академії наук України. Цей будинок має оригінальну архітектуру, а на вершині будівлі — оглядовий майданчик. Крім музею, в Будинку творчості вчених є готель на 45 осіб, ресторан, сауна.

Верхню частину конусоподібної покрівлі вхідних башт завершують прикраси, що нагадують факел. Головний вхід до парку нагадує вхід в Афінський ринок, а деталі, що завершують сторожові башти, запозичені з храму богині Вести в Тіволі (Італія). Довгий час вхід до парку прикрашали італійські пірамідальні тополі, що їх завіз С. Щ. Потоцький.

Праворуч, біля входу в парк, за стіною туї знаходився будинок Музею історії парку. Він був відкритий у вересні 1985 року. Музей, створений на громадських засадах завдяки ентузіазму працівників парку та його шанувальників, не був розрахований на масове відвідування. Це був методичний центр для підготовки екскурсоводів. В ньому також були зосереджені матеріали з історії «Софіївки». Будинок, в якому був розміщений музей, збудований у 1957 році, до 1980 року використовувався як адміністративно-лабораторне приміщення, а в 1996 році його фонди перенесено до нинішнього адміністративного корпусу, який розташований на території парку. Тепер, з місця, де був розташований музей, відкривається вид на гранітні скелі та невеличке Женевське озеро — яке виникло в 30-х роках XX ст.

Про «Софіївку» можна говорити і розповідати багато… Та краще побачити всю ту красу на власні очі. Парк прекрасний в любу пору року. Після його відвідин хочеться знов і знов туди повертатися, адже залишаються лише позитивні спогади… Кажу це з власного досвіду.

ДЖЕРЕЛО

31 Травня, 2017 в 06:41 / Переглядів: 1737

Теми: Події,Суспільство,Умань,Черкащина

Залиште коментар

avatar
  Підписатися  
Повідомте про