Мовна політика в Умані. Чи можна спілкуватися українською в супермаркеті АТБ?

kasirНещодавно на уманському сайті 04744.info була розміщена інформація стосовно касира АТБ Ольги Дєдової, яка навідріз відмовилася обслуговувати покупця українською мовою. Ця резонансна подія мала багато відгуків у всіх соціальних мережах, а кількість візитів на сторінку у рази збільшилася.

Це наштовхує на думку про те, що мовна тематика в місті стоїть гостро.

Більша частина аудиторії, в основному з-за кордону, яким «все видно» оперувала тим фактом, що українська мова є другорядною, а уманчанам просто байдуже якою мовою до них звертаються.

Щоб з’ясувати це питання та зрозуміти які ж права має україномовний українець в місті Умані ми звернулися до законодавства, яке стосується споживачів товарів та послуг.

Так, покупець має право на отримання необхідної, доступної, достовірної та своєчасної інформації про продукцію та послуги відповідно до законодавства про мови. Ця норма закріплена у статті 15 Закону України «Про захист прав споживачів» і її неухильно повинні дотримуватися всі, хто обслуговує споживачів – чи то працівник торгової мережі, чи інструктор у спортзалі, чи то офіціант у кафе.

Однак на практиці, уманський покупець виявився незахищеним, а його право було порушено на предмет дотримання мовного законодавства.

Зазначимо, що відповідно до Закону «Про засади державної мовної політики», державна мовна політика України базується на визнанні і всебічному розвитку української мови як державної і гарантуванні вільного розвитку регіональних мов або мов меншин, інших мов, а також права мовного самовизначення і мовних уподобань кожної людини.

Рішення про використання регіональних мов, у тому числі російської, приймається місцевою владою. Основною умовою для цього має бути збір підписів мінімум 10% осіб, які мешкають на відповідній території і є носіями певної регіональної мови. Зазначимо, що рішення про функціонування російської мови як регіональної в Черкаській області та у місті Умані не приймалося.

З огляду на судову практику зазначаємо, у разі якщо заходи передбачені законодавством України щодо використання на території міста Умані російської мови як регіональної не здійснювались, а споживач не надавав згоди працівникам суб’єкта господарювання спілкуватися з ним російською мовою, то обслуговування недержавною мовою є неправомірним.

Разом з цим наголошуємо, що в описаній ситуації вбачаються ознаки дискримінації (ст. 2 Закону «Про засади запобігання та протидію дискримінації в Україні»). При цьому с. 24 Конституції України та ст. 7 Загальної декларації прав людини, ст. 14 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та Протокол №12 до цієї Конвенції забороняють дискримінацію за будь-якою ознакою та передбачають обов’язок держави вжити всіх можливих заходів для запобігання та протидії такому явищу. Варто також зазначити, що за порушення вимог законодавства про запобігання та протидію дискримінації передбачає відповідальність.

Джерело – Державна служба України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів

18 Травня, 2017 в 17:13 / Переглядів: 822

Теми: Події,Суспільство,Україна,Умань

Залиште коментар

avatar
  Підписатися  
Повідомте про