У селі на Черкащині через земельні паї люди йдуть до суду

Справжній земельний конфлікт розгорається на Шполянщині у селі Іскрене. Там частина селян виступила проти місцевого товариства «Відродження». Люди нарікають, що через товариство вони не можуть самостійно розпоряджатися земельними паями та навіть достеменно не знають, на яких умовах їхня земля орендується. Більше того, частина людей стверджує, що на їхніх договорах оренди стоять підписи, які вони не ставили.

Олег Надточій родом із цього села, але нині живе у Шполі. Утім чоловік говорить, що успадкував землю рідних і хотів самостійно її обробляти. Однак зайнятися фермерством  на успадкованій землі шполянин так і не зміг.

– Я успадкував пай. Але, коли постало питання виділення землі в натурі, мене почали водити за носа. Потім таки виділили, але тією землею я покористувався лише один сезон, опісля – у мене її забрали назад. Мотивували тим, що нібито є договір на оренду цієї землі на 25 років, підписаний між товариством та моїм покійним дядьком. Хоча моєму дядькові було 87 років, і я точно знаю, що він нічого не підписував, бо поруч із ним увесь час знаходилась моя мама. А в товаристві мені сказали, що цей договір начебто був підписаний за два тижні до його смерті, – розповідає пан Олег. – Ймовірно, хтось поставив підпис самостійно, бо ж на той час термін дії договору мав добігти кінця.

Тож тепер чоловік звернувся до адвоката і планує добиватися своєї землі через суд.

– Я тут народився, жив, працював, разом із батьками заробили паї, а тепер я не можу їх законно отримати, щоб самостійно господарювати на своїй землі, – обурюється чоловік. – Всі мої надії тепер тільки на суд. Я навіть готовий зробити експертизу почерку, аби довести, що підпис на договорі підроблений. Але для цього треба витребувати сам договір, бо мені навіть його копій не дають.

Шукати правди в суді збирається також і Галина Пономаренко. Вона живе в сусідньому районі, але її паї – на Шполянщині. Вона стверджує, що договору не підписувала, але через державний реєстр довідалась, що її земля вже перебуває в оренді.

– З’ясувалося, що мій пай зареєстрований на термін 15 років з правом пролонгації. Я це побачила вже в державному реєстрі. Я просила СТОВ надати мені примірник цього договору, але відповіді не отримала й досі. Також зверталася вже і до прокуратури, і до поліції, і на урядову лінію. Але замість того, щоб розібратися у ситуації, мені присилали лише якісь відписки. Тож тепер я збираюся йти в суд. Я хочу забрати свою землю й розпоряджатися нею на власний розсуд. Бо ж виходить, що я землю заробила, а тепер не маю на неї жодних прав, – каже Галина Пономаренко.

Про земельні проблеми добре знає сільський голова Микола Остапчук. Говорить, що він односельчан підтримує, але вдіяти поки що нічого не може. Жодні звернення до різних інстанцій не допомогли.

– Така ситуація відтоді, як у нас з’явився новий орендар – СТОВ «Відродження». До того часу було товариство «Іскрене», а потім «Відродження» взяло над ним шефство. Тож всі питання із землею тепер вирішує «Відродження». Відтоді в нас і розпочалися негаразди з пайовиками. Люди розповідають, що їхні підписи в договорах підробляють, або ж не виплачують орендної плати, змушуючи селян наперед укладати угоди, хоча їхні договори ще 2 роки як дійсні. І людям нікуди діватися, як приставати на такі умови, інакше не отримають ні копійчини, ні зернини. До того ж оригінали договорів людям не дають, а ті хто їх все ж якимось чином добиваються, диву даються, коли бачать, що там замість, наприклад, 5 років оренди, написано аж 15, а то й 25 та 35 років, – говорить сільський голова. – Хоча по закону третій оригінал договору має бути на руках у власника паю, тобто у селян.

Водночас директор СТОВ «Іскрене» Іван Брусліновський каже, що про ситуацію із договорами він не знав:

– Я думав, що примірники договорів в усіх є. Люди не сильно їх просили чи жалілися, щоб ми їх надали. До нашого господарства я не бачу сильних претензій,

Водночас люди вже звернулися і до громадської організації «Воїни АТО Черкащини». Тепер добитися справедливості спробують ще з їхньою допомогою.

 

ДЖЕРЕЛО

4 Травня, 2017 в 16:00 / Переглядів: 1568

Теми: Події,Політика,Суспільство,Черкащина

Залиште коментар

avatar
  Підписатися  
Повідомте про