«Перший фестиваль «ШіДі РіДі» – це мій найбільший провал та успіх одночасно», – Софія Чорномаз

Фестивальний рух за останні 5 років значно активізувався на Черкащині. Лише цього літа в області вже пройшло більше 10 фестивалів, далі планується ще 4. Одним із найбільш популярних серед них є «ШіДі РіДі Fest», що проходить в Умані. Цьогоріч його проведуть втретє – 24 серпня на День Незалежності України.

Про це йдеться на сайті Прочерк.

 

Організатором фестивалю Софія Чорномаз розповіла як взагалі проходить організація подібних заходів,  про свої успіхи та невдачі і про те, як змінився формат «ШіДі РіДі Fest» за останні три роки.

– Софіє, як ти почала займатися організаційною діяльністю?

 • Почалося все з університетських років. Я навчалася в Уманському державному педагогічному університеті за спеціальністю вчитель початкових класів та хореографії. Вже на перших курсах зрозуміла, що педагогіка це не моє. Моя душа лежала більше до організації заходів та проектів. Тому після закінчення вишу побула ще рік в декретній відпустці, а потім почала працювати спеціалістом у відділі молоді Уманської міської ради. Тоді разом зі своїм керівником Вікторією Бордилєвою ми вперше провели масштабний День молоді в місті. Почали активно співпрацювати із різними молодіжними громадськими організаціями.

 

Проте, коли у 2010 році до влади прийшов Віктор Янукович і загальна державна політика змінилася, я просто звільнилася.

Олег Універсал (людина-оркестр, ред.) якраз шукав для себе менеджера концертної діяльності. Запропонував мені. І хоч це була взагалі не моя сфера, я погодилася. Адже розуміла, що потрібно розвиватися та рухатися далі.

Починали свою роботу просто з нуля. Збирала базу контактів, клубів, концертних холів. Домовлялася, організовувала. Ми активно гастролювали Україною та Росією. За одну поїздку давали 25-30 концертів. Так і навчилася всього.

– Чому вирішила займатися ще й організацією фестивалів?

 • Коли почалася війна у 2014 році, ми з Олегом просто без пояснень і слів зібрали свої речі, відмінили концерти  в Росії та повернулися до України. Між нами й нашим східним сусідом виросла велика кам’яна стіна.

Ми почали їздити й виступати по Україні. З часом зрозуміли, що тут  без фінансової підтримки  ми нікому не потрібні. Почали думати як заробити на розвиток музичного проекту.  Так і народилася ідея зробити класний фестиваль «ШіДі РіДі». Тим більше, що в мене вже був досвід роботи арт-директора на байкерському фестивалі «Умань 5 доріг».

 

– Як вибирали тематику фестивалю?

 • Ми відразу вирішили, що це має бути лише український мотив. Інші варіанти навіть не розглядали.

– Як пройшов перший фестиваль «ШіДі РіДі»?

 • Він був провальним. У фінансовому плані ми зайшли у величезний мінус. Потім ще три роки відпрацьовували борги. Але водночас перший «ШіДі РіДі» став нашим найбільшим успіхом. Адже ми зуміли зібрати дуже класну, потужну команду. Роботу з таким колективом ні з чим не зрівняти. І найголовніше – ми навчилися робити фестивалі.

– Після такого провалу як наважилися продовжити роботу?

 

 • Організація фестивалю – це кохання твого життя. Ти працюєш, все організовуєш, відчуваєш як це все важко, десятки разів говориш: «Більше ніколи цим не займатимуся!». А потім проходить час, ти бачиш результат роботи, бачиш задоволені і вдячні лиця людей і хочеться знову братися за організацію. Тим більше нам подобається придумувати щось цікаве, корисне, шукати однодумців та працювати разом.

– Як змінився фестиваль «Шіді РіДі» за роки його існування?

 • Змінився формат. Перший фестиваль був платний. У вхідний квиток входили майстер-класи (27 майстрів), велика сцена,  гарні гурти (Брати Гадюкіни, Іванка Червінська), виступ Сашка Лірника, безкоштовний козацький куліш. Але, на той час люди були не готові платити за культуру, чи можливо ми не все зробили, щоб донести до людей нашу ідею. Тому на фестиваль прийшло мало відвідувачів.

Зараз ми перейшли на безкоштовний формат. Проводимо «ШіДі РіДі Fest» у центральній частині міста Умані на День Незалежності.

 

– Але безкоштовного нічого не буває. Ви десь же шукаєте кошти?

 • Звичайно. В цьому році Генеральним партнером виступив житловий комплекс «Греків Ліс», а преміум партнером фабрика «Світ меблів – Україна». Також захід відбувається за підтримки Уманської міської ради.

– Ти постійно вживаєш слово «ми». Кого маєш на увазі?

 • Нашу команду. У нас працює 5 чоловік до початку фестивалю, і 50 – вже на самому заході.

Це об’єднання активних, вірних своїй справі людей. Це щирі серцем люди, які наполегливо вірять у те, що рідний край можна створити таким, яким би ти хотів його бачити для своїх дітей та внуків.

Разом цього року ми вже провели фестивалі «Сиру та вина» і «Holi Dance Uman 2019»

– Ти десь проходила навчання як правильно організовувати фестивалі?

 • Найбільша школа – це перший фестиваль «ШіДі Ріді». Коли ти залізаєш у борги, дуже чітко розумієш ціну всього. Починаєш працювати ще більше та вдосконалюватися. Так ми зайняли організацією концертів українських зірок в Умані. Створили агенцію «Умань концерт», де я є директором.

А взагалі проходжу навчання онлайн – вебінари, лекції, марафони.

– Як думаєш, чи змінилася культура проведення фестивалів протягом останніх 5 років?

 • Так, дуже. І приємно, що до кращого. Наприклад, з’явилися платні фестивалі.  В такому форматі проходять фестивалі «Сиру та вина» і «Holi Dance Uman 2019». Плюс в тому, що на такі заходи йдуть люди, які зацікавлені в них, як на концерт чи виставу. Плюс, у організаторів є фінансова можливість більше удосконалювати інфраструктуру фестивалів та вкладати в розвиток.

 

– Твої прогнози: яким буде далі розвиток фестивального руху в Україні?

 • У 2018 році в Законі про культуру  концертну та фестивальну сфери нарешті виділили як окрему креативну індустрію. А це значить, що тепер можна досліджувати ринок: скільки заходів проводиться, скільки сплачено податків і так далі. Нині такої статистики немає. Адже, на сьогодні фестивальний рух в Україні пішов на багато далі від держави.

У Європі ж така практика введена давно. І там із 100% лише 11% є безкоштовними – це фестивалі джазу та опери. Решта платні. Більше того, громада міста, де проводиться фестиваль покриває не менше 30% від витрат для організації заходу.

Адже всі розуміють, що фестивалі приводять у місто туристів. Вони харчуються в кафе, ресторанах, користуються таксі, мешкають у готелях, купують сувеніри і т.д. В місті розвивається малий та середній бізнес. А коли розвивається бізнес, то зростає сплата податків в бюджет громади. Тому закордоном всі зацікавлені у проведенні подібних заходів.

Вірю, що в Україні найближчим часом також буде розвинута дана сфера.

– Чи плануєте ще проводити фестивалі?

 • Так. На наступний рік ми вже запланували проведення нових двох фестивалів. Звичайно, вони будуть відбуватися в Умані.

22 Серпня, 2019 в 10:22 / Переглядів: 499

Теми: Події,Суспільство,Умань,Черкащина

Залиште коментар

avatar
  Підписатися  
Повідомте про