За липень уманчани принесли на утилізацію майже 8 кілограм ртуті

– Це в нас, напевно, вся хата і подвір’я отруєні. Будемо продавати. То ви ж не фотографіруйте ні мене, ні мого обійстя. Бо хто ж його купить, – благає уманчанка.

Своє ім’я і прізвище просить не вказувати з цих же причин, пише Рідна Умань. У липні її діти почали копати на подвір’ї траншею, щоб провести до хати воду й зробити каналізацію. В родині чекають на народження дитини.

– Хотіли зробити удобства. Добре, що хлопці не розбили тієї пляшки з ртуттю. Почули, що під лопатою щось цокнуло й обережно дістали. Пляшечка маленька, аптечна, на 50 грам. А тяжка, як на пів кілограма. Добре, що не почали відкручувати, а зразу мені віддали, – продовжує власниця дому. – Через пару днів я згадала про ту пляшечку. Роздивилась її добре на світлі і мало в обморок не впала. Я ж 20 років в школі хімію викладала. Одразу поняла, що це таке.

Ртуть – отруйна хімічна речовина. Вона токсична. Швидко випаровується. Хто надихається – якщо не швидко вмре, то важко захворіє. Ртуть провокує онкологію, загострює хронічні хвороби. І таких ртутних бомб по Умані мабуть закопано чимало. Тільки у липні уманчани двічі повідомляли службу надзвичайних ситуацій про знайдену ртуть.

А скільки випадків залишаються в таємниці – невідомо, як і те, скільки тієї ртуті закопано по приватному сектору міста. Справа в тім, що в Умані в радянські часи було багато військових заводів і заводів, де виготовляли прилади точного вимірювання. Це і для цивільних потреб, і всієї оборонки колишнього Союзу. Та й для інших країн теж.

У своєму виробництві вони використовували ртуть. А так як у нас беруть все, що погано лежить, то не дивно, що уманчани, які в ті часи працювали на оборонку, нанесли додому і ртуті. Як то кажуть, в хазяйстві і гадюки пригодяться. Тим паче, що ртуть несли, бо сподівались продати. Набирали її в скляні банки, а щоб не попастись з краденим, закопували його в землю.

– Хлопці з надзвичайної служби казали, що до них вже приносили ртуть. Люди не хочуть, щоб їх допитували, розголошували, бо це велике село. Шило в мішку не втаїш. Одне по другому піде і не продасиш хати. А самому якось тоже вже не хочеться там жити,- продовжує уманчанка.

Знайдену на подвір’ї ртуть жінка чесно хотіла віддати надзвичайникам, не ховаючись. Але в неї її спочатку не прийняли.

– Хлопці молоді, може, просто не знають, що то за біда. Я аж до мера дійшла. Подзвонила йому і наш Цебрій зразу це вирішив. Розпорядився, щоб за гроші міського бюджету рятувальники вивезли ртуть на утилізацію у Черкаси, де є підприємство, яке цим займається,- додає жінка.

Всього за липень уманчани принесли на утилізацію майже 8 кілограм ртуті. Це підтвердила Олена Опришко, керівник відділу з питань цивільного захисту та оборонно-мобілізаційної роботи Уманської міської ради.

– В обох випадках уманчани знайшли ртуть, коли розбирали старі будівлі й копали котлован. Не треба боятися приносити її на утилізацію. Ні в якому разі нікуди не викидайте. Це небезпечно не тільки для здоров’я, а взагалі для життя. Від випарів ртуті вмирають,- попереджає Олена Опришко.

Утилізація ртуті – складний і дорогий процес. Тому за розпорядженням мера Олександра Цебрія були задіяні всі міські служби, дотичні до безпеки населення, і таки відправили ртуть на знищення на черкаське підприємствоТОВ «Добробут Еко».

Не збирайте ртуть пилососом

1.Якщо відкрили тару й понюхали ртуть, одразу викличте швидку. До її приїзду промийте шлунок водою з активованим вугіллям або збитим білком. Після цього випийте молока й проносне.

2.Якщо розбився градусник, не збирайте ртуть пилососом. Виведіть людей з будинку. Одягніть вогку марлеву пов’язку і зберіть кульки ртуті спринцівкою чи на папір. Висипте в банку, щільно закрийте кришкою і повідомте службу порятунку.

3.Приміщення вимийте мильно-содовим розчином. На 10 л води 400 г мила і 500 г соди. Провітрювати будинок три доби. Якщо наступили на ртуть, то підошви взуття промивають сильним, майже чорним розчином марганцівки.

18 Серпня, 2019 в 12:00 / Переглядів: 524

Теми: Суспільство,Умань,Черкащина

Залиште коментар

avatar
  Підписатися  
Повідомте про