Черкащанам розповіли про альтернативу книзі відгуків

У березні цього року уряд скасував норму обов’язкового ведення цього документа. Як споживачу захистити свої права? Відповіді на ці запитання підготували журналісти газети «День».

Донедавна книга відгуків і пропозицій була обов’язковою для будь-якого підприємства, що продає товари або надає послуги. Більшість громадян під час конфлікту могли викласти ситуацію у книзі та почитати попередні відгуки. Підприємець мав нагоду в будь-який момент переглянути результати роботи підлеглих та прочитати пропозиції відвідувачів. Та 6 березня на засіданні уряду скасували норму обов’язкового ведення книги відгуків і пропозицій.

Прогресивні учасники ринку уже мають сайти та опції для відгуків відвідувачів у електронній формі.

Але доки не запроваджені електронні методи, можна  написати лист-скаргу, який, згідно з законом, має таку саму силу, як і запис у книзі відгуків. Адже в Україні діє закон «Про звернення громадян», що дає право звертатися до будь-якого закладу з пропозицією чи скаргою письмово або електронною поштою.

Скаргу можна писати у довільній формі, головне — викласти проблему. Відповідно до закону, підприємство зобов’язане відповісти на звернення громадян протягом 30 днів. Тому доцільніше направляти скарги в електронній формі, ніж користуватися книгою відгуків і пропозицій.

Споживач не залишиться один на один зі своєю проблемою після скасування книги відгуків і пропозицій. На сьогодні є досить інструментів захисту прав. Українець може звернутися до Держпродспоживслужби, на урядову «гарячу лінію», до Державної фіскальної служби, місцевих органів влади, суду або залишити скаргу. Це дуже дієвий механізм усунення проблеми, адже в умовах конкуренції підприємці самі зацікавлені поліпшувати якість обслуговування.

Звернутися до Держпродспоживслужби можна і через портал «Електронне звернення громадян» (consumer-gov-ua-appeal.ml), або зателефонувавши на урядову «гарячу лінію»: 1545.

Відповідно до статті 4 Закону України «Про права споживачів», кожен українець може вимагати компенсацію за зіпсований або дефектний товар, послугу. Він вправі звертатися до суду або інших державних органів.

Також споживачі можуть письмово звертатися на адресу керівника певного закладу. А він, у свою чергу, повинен не тільки відреагувати, але і письмово повідомити про результати розгляду звернення.

Якщо ж реакції не буде, то це привід звернутися до суду, головне – мати докази, фото- або відеофіксацію порушень. Тут на допомогу може прийти і Держпродспоживслужба, повноваження якої доволі впливові. Наприклад, вона може закрити магазин або ресторан, в якому порушують норми законів.

Передбачається, що згодом буде запроваджено вузькопрофільний кол-центр або онлайн-платформу, де споживачі зможуть залишити відгук чи скаргу про отримані послуги або придбаний товар. Відповідно до ваших заяв буде здійснюватися комплексна перевірка підприємця.

Березень 24, 2019 в 10:00 / Переглядів: 154

Теми: Суспільство,Черкащина