ТОП-15 цікавих пам’ятників Шевченку за кордоном

Проти монумента українському класику в Вашингтоні виступили не тільки радянські дипломати, а й Рильський з Тичиною. Італійці “вдягнули” Кобзаря в давньоримську тогу, а китайці зробили занадто депресивним – довелося переробляти.

За межами України є 128 пам’ятників Тарасу Шевченку. Вони розкидані у 35 країнах світу – від Канади до Австралії, від Росії до Аргентини. З нагоди річниці Кобзаря портал Depo.Запоріжжя обрав 15 цікавих закордонних монументів класика.

1. Буенос-Айрес, Аргентина

Рік відкриття: 1971.

Наша діаспора в Аргентині подарувала цей монумент столиці країни з нагоди 75-річчя прибуття перших емігрантів з України. Біля бронзової статуї самого Кобзаря стоїть кам’яний барельєф із персонажами його “Гайдамаків”.

2. Варшава, Польща

Рік відкриття: 2002.

Монумент розташований у сквері Шевченка в престижному районі Варшави. Поруч – знамениті парк “Лазенки” та палац Бельведер. На постаменті викарбувані рядки з вірша “Полякам”.

3. Вашингтон, США.

Рік відкриття: 1964.

Наміри встановлення монументу в столиці США на честь 150-річчя Шевченка зустріли спротив радянської влади, яка розцінила це як “недружній акт”. Відомі діячі української культури в СРСР підписали звернення до ініціаторів спорудження пам’ятника, звинувативши їх у намаганні використати ім’я Кобзаря “в своїх брудних політичних цілях”. Неважко зрозуміти невдоволення радянcької сторони – взяти хоча б згадку про “іноземну російську імперіалістичну тиранію та колоніальне правління” у написі на постаменті.

Дозвіл на встановлення пам’ятника дали обидві палати Конгресу США, ухваливши для цього окремий закон. Відкривав монумент екс-президент Дуайт Ейзенхауер.

4. Вільнюс, Литва.

Рік відкриття: 2011.

Столиця Литви – одне з найбільш “шевченківських” міст за кордоном: тут є і вулиця його імені, і кілька меморіальних дошок, і пам’ятник, що встановлений в Українському сквері.

5. Вінніпег, Канада.

Рік відкриття: 1961.

Столиця провінції Манітоба – центр українського життя Канади. За даними перепису, тут живе майже 100 тисяч людей українського походження – це 15% від загальної кількості населення.

Головний місцевий пам’ятник Кобзареві стоїть біля будівлі парламенту Манітоби. Крім того, у вінніпезькому парку скульптур стоїть кілька робіт Лео Мола – канадського майстра українського походження, провідного автора діаспорної “шевченкіани”.

6. Загреб, Хорватія.

Рік відкриття: 2015.

Відкрити цей монумент планували у березні 2014-го – якраз на 200-ліття Шевченка. Однак цьому завадили події в Україні – зокрема окупація Криму. Тому урочиста подія сталася наступного року.

7. Канберра, Австралія.

Рік відкриття: 2005.

Монумент “Шевченкові думи” виконаний у вигляді кобзи. Це найвіддаленіший від України пам’ятник: відстань від Києва до Канберри “по прямій” – майже 15 тисяч кілометрів.

8. Куритиба, Бразилія.

Рік відкриття: 1967.

Ще один заокеанський пам’ятник у місці компактного проживання українців. Це не єдиний Шевченко у Бразилії – у 1989-му його встановили ще у Прудентополісі, а у 2015-му – в Уніан-да-Віторія.

9. Москва, Росія.

Рік відкриття: 1964.

Є легенда, що обурений запланованим відкриття пам’ятника Шевченку в Вашингтоні Микита Хрущов наказав швиденько спорудити монумент у Москві, аби випередити Америку. Випередили – відкрили на пару тижнів раніше, бо в США багато часу пішло на бюрократичні процедури.

10. Париж, Франція

Рік відкриття: 1978.

Вище вже згадувалася бурхлива реакція СРСР на пам’ятник Шевченку в США. А от Франції (яка вважалася одним із найбільших друзів СРСР на Заході) радянська влада сама подарувала бюст українського поета. Подарунок встановили у паризькому сквері його ж імені біля собору Володимира Великого, де погруддя стоїть і досі.

11. Пекін, Китай.

Рік відкриття: 2008.

Єдиний монумент не тільки в Китаї, а й всьому регіоні. Спочатку погруддя було виконане з помітним нахилом голови вперед.

“Спершу я створив це погруддя Шевченка за зразком однієї картини, на якій він серед соняхів йде вперед, у задумі схиливши голову”, – цитує “Експрес” автора, китайського скульптора Юаня Сікуня.

Український посол попросив автора переробити скульптуру. Той прибрав нахил та навіть змінив погляд класика на більш оптимістичний. У 2016-му оновлений пам’ятник був відкритий вдруге.

12. Прага, Чехія.

Рік відкриття: 2009.

Для спорудження пам’ятника великому українцю був обраний престижний празький квартал Бубенеч, однак частина його жителів виступила проти. Справа зовсім не в українофобії, як могло би здатися. Людям не подобалося, що рішення ухвалили без громадських слухань, а будівельні роботи стартували ще до отримання всіх потрібних дозволів. Місцева влада пішла назустріч бажанню громади, і для монументу обрали інше місце. При цьому журналісти зазначали, що й цього разу все робилося похапцем і небездоганно з юридичної точки зору – треба було встигнути завершити всі роботи до запланованого візиту президента України Віктора Ющенка, який і відкрив скульптуру.

13. Рим, Італія

Рік відкриття: 1973.

Найоригінальніший скульптурний образ Шевченка – у вигляді оратора у давноримській тозі. Пам’ятник стоїть біля найбільшої української церкви Італії – греко-католицького собору Святої Софії.

14. Тбілісі, Грузія

Рік відкриття: 2007.

Монумент відкрили президенти двох країн – Віктор Ющенко та Міхеїл Саакашвілі. Одного разу скульптура стала жертвою вандалів – ті пофарбували в блакитний колір вуса та брови.

15. Тирасполь, Молдова.

Рік відкриття: 1980.

Це місто вже понад 20 років контролюється сепаратистами – невизнаною Придністровською молдавською республікою. Третина населення території – українці, тому українська мова – одна з трьох офіційних. Іменем Шевченка названий головний тираспольський університет, портрет Кобзаря зображений на купюрі в 50 рублів. На грошах старого зразка був намальований пам’ятник Кобзареві. Сам монумент був встановлений ще до війни – у радянські часи.

Березень 10, 2018 в 16:08 / Переглядів: 333

Теми: Світ,Суспільство,Україна