Листопадовий рейд – чорна сторінка історії України

Фото Юрій Григор'єва.

17 листопада 1921 року під селом Базар Народицького району Житомирської області пройшов один з найбільш трагічних боїв українсько – радянської війни 1919 – 1921 років. 

В селі Базар в листопаді 1921 року червоноармійці розстріляли 359 полонених воїнів армії УНР, які брали участь у другому зимньому поході. На місці їх гибелі в 2002 році встановили  меморіал – знакову пам’ятку Житомирщини. Житомиряни організували виїзну церемонію вшанування пам’яті загиблих воїнів та поклали квіти до пам’ятника загиблим. Священик відправив панахиду в пам’ять про полеглих воїнів.

За матеріалами департаменту сім’ї, молоді та спорту Житомирської облдержадміністрації.

21 листопада 1921-го, засуджених із церкви почали виводити групами по 25 чоловік. Коли перед ровом вишикували першу, один із комісарів запропонував покаятися і перейти до Червоної армії. Хвилинне мовчання. Потім обізвався один із полонених – Степан Щербак:

– До вас служити не підемо. Стріляйте. Український народ вам цього не пробачить. 

Вояки почали співати “Ще не вмерла України” й, підкошені кулеметами, почали падати в могилу. Розстріл під селом Базар тривав усю ніч. Так закінчилася спроба підрозділів УНР підняти в Україні антибільшовицьке повстання. В історію вона ввійде як Листопадовий рейд або Другий Зимовий похід.

За два дні червоні терористи розстріляли близько 360 українців.

У списку вояків розстріляних більшовиками під Базаром є вояки з усіх центральних, південних і східних областей України, особливо багато – родом з нинішніх Вінницької (58), Хмельницької (50), Київської (34), Полтавської (32) та Черкаської (25) областей.

Фото Український простір - твій журнал.

Листопад 21, 2017 в 07:09 / Переглядів: 263

Теми: Події,Політика,Суспільство,Україна,Черкащина