Хасиди в Умані: як прийняти 35 тисяч гостей

Посол держави Ізраїль в Україні Еліав Білоцерковські пожартував, «вже відчуває себе майже постійним жителем Умані» — так часто доводиться тут бувати. Адже і громадян Ізраїлю в старовинному українському місті з кожним роком з’являється все більше. Хасиди їдуть — спочатку просто помолитися на могилі цадика Нахмана, далі, зорієнтувавшись у ситуації, купують квартири; дехто розгортає потихеньку власний бізнес, навіть одружуватись почали в Умані.

Молитви плюс бізнес

Наростають потоки прочан, що приїздять зустрічати Новий рік за іудейським календарем: торік було понад 30 тисяч, нинішнього вересня, за попередніми даними, чекають до 35 тисяч. В уманчан уже чималий досвід, як приймати таку кількість гостей: паломництво хасидів відновилося майже 30 років тому. Тоді, восени 1988, прибуло семеро прочан.

Невеликому місту все важче справлятися з такими навантаженнями. Проблем багато; частину з них вдається залагодити, є й такі, що вже стали хронічними. В центрі уваги — питання безпеки, адже між десятків тисяч вірян, що прибувають з різних кінців світу, легко можуть замаскуватися зловмисники. Про особливості прийому паломників нинішньої осені йшла мова під час робочої наради, що днями відбулася в Умані. Учасником був посол Ізраїлю Еліав Білоцерковські й ціла група дипломатів. Обговорювали ситуацію міський голова Олександр Цебрій, очільники відповідних обласних та міських служб, народні депутати України. Вів нараду заступник голови облдержадміністрації Сергій Овчаренко.

Хасиди в Умані — це особливий вид паломництва, відрізняється від традиційних поїздок вірян до інших святих місць — сказав міський голова Олександр Цебрій. Дуже ускладнюють ситуацію турагенства Ізраїлю, які займаються хасидами: відправляють тисячі паломників чартерними рейсами в Україну, замовляють автобуси з аеропортів до Умані й на цьому вважають свої обов’язки вичерпаними. Де будуть жити мандрівники, як харчуватися — їх не цікавить. Тисячі людей у мікрорайоні синагоги шукають, де поселитися. Основний фонд — приватне житло. У багатоповерхівках на Пушкінській і прилеглих вулицях не менше 200 квартир належать хасидам, у періоди паломництва новоявлені господарі успішно заробляють на своїх братах по вірі. Менш забезпечені поселяються у наметовому містечку на вулиці Челюскінців, де минулого року траплялись конфлікти (організатори наметового «готелю» самовільно пригородили частину берега річки Уманки). Як повідомив Олександр Володимирович, нарешті справу залагоджено у рамках законів України.

На невеликій території довкола синагоги, де постійно перебувають тисячі людей, дуже непросто підтримувати чистоту. У дні Рош-ха-Шана тут мало не цілодобово працюють двірники, постійно курсують спеціалізовані машини, ледь встигаючи вивозити гори пластикового посуду, упаковок та інших відходів. Зростають масштаби використання води, газу, електроенергії. Ще торік міжнародний благодійний фонд імені Нахмана погоджувався згідно з договорами оплачувати додаткові послуги комунальників, енергетиків, рятувальників. А нинішньої осені справа затяглась і в цьому питанні місцева влада звертається за сприянням до ізраїльської сторони.

Місток коенів

За роки відновленого паломництва чимало ізраїльтян-хасидів прижилися в Умані й не сидять, склавши руки, а розгортають бізнес — хтось будує, хтось торгує. Біда в тому, що панове іноземці у своїй діяльності на території Умані не дуже зважають на закони України. В Умані активно працює нещодавно створена служба державної архітектурно-будівельної інспекції. Виявляють порушення у міській забудові, незаконні споруди, яких в Умані чимало. І найбільше «піратської» забудови саме в мікрорайоні синагоги, на Пушкінській і прилеглих вулицях. На попередження власники не реагували, тож споруди почали зносити — з участю правоохоронців, тому що процес супроводжувався скандалами і агресивними нападами хасидів.

Об’єктом особливої уваги став міст коенів — підвісна споруда, що вела до синагоги і пантеону цадика Нахмана. Для довідки: коени — особлива категорія іудейських священослужителів. Коени вважаються прямими нащадками роду Аарона і статус цей успадовують по чоловічій лінії. Але досягти такого високого і почесного становища можна тільки при дотриманні суворих віковічних правил і обмежень. Серед вимог є заборона торкатися до мертвих, ступати на землю кладовища. Мікрорайон вулиці Пушкінської — місце колишніх єврейських захоронень, тому поважним коенам, щоб потрапити у синагогу, не порушуючи священних правил, потрібен місток. Але спорудили його хасиди без жодних дозволів і всупереч правилам. Міст підвісний, протягли його над вулицею Косинки так низько, що автобус чи вантажівка для вивезення сміття там не могла проїхати. Спеціальним рішенням незаконну будову комунальники знесли ще на початку нинішнього року. Хасиди здійняли галас, звинувачуючи уманчан у «антисемітизмі й переслідуванні за віру», і відновили місток. Споруду знову знесли і вкотре офіційно звернулися до МБФ імені Нахмана з вимогою навести лад у справі в рамках чинного законодавства. Виступаючи на нараді, представник МБФ Натан Бенун повідомив: вони «поважають закони України», місток їм дуже потрібен, проект уже є. Але крім мосту вимагають ще й дорогу поремонтувати, і тротуар прокласти, а це дуже дорого. (Днями в мікрорайоні все ж почали споруджувати міст коенів — згідно з затвердженим проектом. Підрядник — підприємство «Уманьдоррембуд». Як повідомив виконроб Михайло Пономарів, крім підвісного мосту зроблять тротуар, проїжджу частину вимостять, прокладуть нові труби водогону і каналізації. Поставлять ліхтарі й навіть про озеленення подбають. Закінчити все постараються до 20 вересня, до зустрічі хасидського Нового року).

Тривожить місцеву владу і стан культових об’єктів хасидів — синагога і пантеон. Свого часу МБФ хасидів подав у газети і телеканали резонансну інформацію: в Умані будують найбільшу у світі синагогу, в її стінах зможуть молитися водночас п’ять тисяч вірян. Але будівництво затяглося на десятиріччя, а згодом і зовсім затихло. Нашвидкуруч накрита споруда виконує функції храму, а фактично моляться люди на будівельному майданчику. Над тисячами вірян постійно нависає загроза нещасних випадків.

Чи цікавить хасидів політика

Про критичні ситуації, які трапляються у дні паломництва, говорив під час наради очільник уманських рятувальників Олександр Лебідь. Саме рятувальники найкраще знають, як багато небезпечних несподіванок трапляється в мікрорайоні синагоги під час напливу хасидів. Щороку доводиться рятувати квартири, де трапляється загоряння від ритуальних свічок. Улюблене частування хасидів — шашлики, а смажать їх на балконах. Біди не тільки від вогню, а й від води: хасидські ритуали супроводжуються омовінням і траплялося вже витягувати утоплеників з уманських ставків — затоплених кар’єрів. Тож і нині у рятувальників передбачені водолазні пости.

Начальник головного управління Національної поліції України в Черкаській області Валерій Лютий детально зупинився на питаннях охорони громадського порядку в дні осіннього приїзду хасидів. В Умані працюватиме зведений загін — 500 правоохоронців. Чекають також приїзду колег із Ізраїлю — не менше 15 офіцерів поліції. Система охорони порядку відпрацьована в минулі роки, деякі зміни будуть з регулюванням транспортних потоків. Уманчанам, як завжди, доведеться обмежити візити і поїздки в мікрорайон синагоги — працюватимуть пункти пропуску. Серед десятків тисяч вірян, які приїздять молитися, легко замаскуватися зловмисникам, терористам — кому завгодно. Були прецеденти — виявляли підозрілих іноземців, які місяцями жили в Умані, видаючи себе за паломників. «А як розцінити випад хасида, який на камеру відомого телеканалу заявляє про підтримку загарбницької політики Путіна? — запитав Олександр Цебрій. І це в Україні, коли триває війна, від путінської агресії гинуть люди. Чому навіть мови немає про депортацію такого «щирого вірянина»?

Під час наради уманчани вже вкотре винесли на обговорення вимогу про запровадження туристичного збору для міста. Це значною мірою вирішило б фінансові проблеми, що виникають з прийомом тисяч людей. Крім того, реєстрація при сплаті збору впорядкує майже стихійні сьогодні потоки паломників. Але вирішити проблему можливо тільки на законодавчому рівні. Досі до пропозицій уманчан у парламенті не прислухалися.

Ольга ДАНИЛЕНКО

Джерело: Черкаський край

Сентябрь 13, 2017 в 15:07 / Переглядів: 715

Теми: Політика,Суспільство,Умань,Черкащина