На кіноекрани повернувся “козацький бойовик” 1926 року, частина якого знімалася в Умані

Він мав приголомшливий успіх за кордоном, а от в радянському Союзі його зняли з прокату через націоналізм і криваві сцени. Німий козацький бойовик “Тарас Трясило”, знятий в Україні у 1926 році, у кінці 30-х взагалі загубився.

17 років тому одну з його копій знайшли в Парижі і нещодавно цією стрічкою відкрили фестиваль німого кіно, повідомляє “24 канал”.

Популярний у 1920-ті роки актор Амвросій Бучма виконує роль головного героя – селянина, котрий втік на Січ і підняв козаків проти польської шляхти. Та, переконує Трясило, не краща татар, яких козаки вважають головним ворогом. Події відбуваються в середині XVII ст.

Сестру Тараса грає популярна тоді Наталя Ужвій. Це перша її головна роль в кіно.

Натурні зйомки відбувалися в Києві, Житомирі, Дніпрі та Умані. А в Одесі побудували ціле містечко – курені, хати, церкви. Художник фільму радився зі знавцем історії Дмитром Яворницьким. Тому вийшло натуралістично.

“Козаки воюють з іншою нацією – турками і татарами. В Радянському Союзі турки і татари мали ставати друзями. А українська нація мала бути уніфікована разом з Радянським Союзом в одне ціле”, – розповіла кінознавець Національного центру Довженка Анна Онуфрієнко.

А от за кордоном смаки кінознавців і глядачів збіглися.

Цей фільм прихильно зустріла не лише Європа, зокрема Париж, а й США завдяки своїй етнографічності та екзотичності. Масовка, 10 тисяч козаків, коні скачуть – воно вражало своєю візуальністю, – розповіла зберігач фондів Національного центру Довженка Тетяна Майборода.

Відтак, не дивно що у “загашниках” паризького кіноархіву і збереглась копія фільму. З французькими субтитрами. Плівку в кінці 90-х віднайшов тамтешній кінознавець українського походження – Любомир Госейко. Два роки тому її купила Україна, а у Центрі імені Довженка 72 хвилинний блокбастер рік покадрово вручну відновлювали. Результат критикам сподобався.

Кінознавці сподіваються, що в європейських кіноархівах можливо є й інші українські шедеври, котрі радянська влада забракувала.

Серпень 12, 2017 в 13:40 / Переглядів: 164

Теми: Події,Суспільство,Україна,Умань,Черкащина