Уманський краєзнавчий музей запрошує подивитися на ікону, що оновилася

Спас у темниці

Таємничий Світ Православної Ікони

Під такою назвою в Уманському краєзнавчому музеївідкрито постійну експозицію іконопису та церковноїатрибутики.

Головне  місце на виставці займає ікона, що оновилася – «Спаситель у темниці».
4 липня 2008 року головний зберігач фондів Уманськогокраєзнавчого музею помітила незвичайні процеси, щовідбувалися з старовинною іконою із зображенням ІсусаХриста, яка зберігалась в фондосховищі під інвентарнимномером 10263.
Зображення стало яскравішим, склалося враження нібиякась масна смолиста речовина стікала зверху до низуікони, залишаючи чітке зображення.
За час спостережень за іконою наукові співробітникимузею помітили, що спочатку яскраво проявилосяобличчя, німб навколо голови Ісуса Христа, груди, багряниця (плащ) та бамбуковий посох.
Пізніше з’явилися інші частини зображення, зокрема білкиочей, елементи церковних літер і навіть листя набамбуковій палиці.
Ікону “Жених Церкви” або “Спас у темниці” із канонічноїсерії “Муки Христові” написану невідомим художником назалізі (приблизно початок ХІХ століття), і яка являласьсписком (копією) більш давньої ікони було передано в краєзнавчий музей секретарем Уманськогорайвиконкому 11 лютого 1972 року по акту №2336 при закритті православної церкви с. Бабанка Уманськогорайону.
На момент передачі ікона була в незадовільному стані: залізна дошка поржавіла з обох боків, фарба в багатьох місцях надулась маленькими пухирцями й настільки потемніла, що важко було роздивитись сюжет, а тим більше деталі малюнка.
Згідно Указу Президента України від 04.03.1992 року №125 “Про порядок передачі культового майна, щозберігається у фондах музеїв” ікона “Жених Церкви” з огляду та її стан та вигляд не була включена в списки для передачі до жодної з відновлюваних тоді церков Уманщини.
Після огляду ікони, священики Українських православних церков Київського і Московського патріархатів були єдині у своїх висновках: ікона оновлюється (мироточить). Церковнослужителі   пояснили, що факти оновлення ікон в оселях віруючих православних християн та у православних храмах є непоодинокими, але випадок оновлення ікони у місці, де не проводяться молитви, є унікальними.
Мистецтвознавці музею працюють над відтворенням історії ікони, спостерігають за процесом відновлення, який дуже повільно продовжується.
Це явище викликало неабияку зацікавленість громадськості, тому ікона була виставлена в залі музею для огляду.  За рік ікону оглянуло близько 30 тис. відвідувачів.
Така велика зацікавленість іконою призвела до рішення показати уманчанам та гостям міста найцінніший іконопис та церковну атрибутику із зібрання музею.
Поширеними  та шанованими у православних є ікони Богородиці. На виставці представлено  2 Богородичні ікони. Викликає зацікавленість ікона ХVІІІ ст. «Богородиця   Тіхвінська» – копія чудотворної ікони відомої з ХІVст.
Відвідувачі можуть ознайомитися з іконами української іконописної школи. Ікона ХVІІІ ст. «Христос у могилі» виконана в манері наївного малярства. Її сюжет не відповідає церковному канону, автор своєрідно трактує образ Ісуса Христа після мученицької смерті. Цікаве, як зразок народної творчості, дерев’яне розп’яття Ісуса Христа виконане на Уманщині в роки німецької окупації.
Виставлені до огляду  ікони святих Юрія Змієборця, Евдокії, Пантелеймона, Косьми та ін. Особливо виділяється деревяна різьблена ікона Миколи Угодника ХVІІІ ст.
Юрій ЗмієборецьМикола УгодникСерафім СаровськийЦе – людина
Звертає на себе увагу копія картини Г.Рені «Це – людина» (Ісус Христос у терновому вінку), виконана в’язнем Уманської тюрми голкою на закопченому склі у 1900 р.
Широко представлені церковна атрибутика: богослужбові книги «Євангелія», напрестольні хрести, металевий переносний вівтар та металеві ікони, якими користувались старовіри, плащаниця, церковні дзвони, вериги та багато іншого.
Багато зусиль доклали співробітники музею для збереження та реставрації іконописних творів.  На виставці експонуються 4 ікони, відреставровані Київським реставратором, Заслуженого працівника культури України Ж.Шевченко.
Запрошуємо усіх уманчан та гостей міста відвідати нашу виставку, адже саме тут ви зможете відчути, що  духовність завжди була, є і буде понад усе…

 

За інформацією Уманського краєзнавчого музею

Июнь 14, 2017 в 12:18 / Переглядів: 361

Теми: Події,Суспільство,Умань,Черкащина